Комарі: надокучливі комахи чи потенційна небезпека?

3073
На території України мешкає близько 50 видів комарів.

Кровосисні комарі належать до сімейства двокрилих комах. У світі налічується близько 3 000 видів комарів. Поширені ці комахи повсюди, тільки спекотні пустелі та Антарктида позбавлені їх присутності. Їхній життєвий цикл складається з яйця, личинки, лялечки та імаго (дорослі комахи). Для людини мають епідеміологічне значення, розповіли у Харківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.

Самець живиться виключно соками рослин, а самиці для розвитку яєць потрібно харчуватися кров’ю. У середньому самка комара відкладає до 500 яєць. Місцем кладки служать різні неглибокі прісні водойми, калюжі, заболочені місцевості, відкриті ємності з водою тощо. Головна умова – наявність стоячої води.

У пошуках здобичі самка може пролетіти до 30 км. Найбільш активно комарі нападають на людей при вологій, теплій, безвітряній погоді у ранкові та вечірні години. При виборі жертви самки орієнтуються на вуглекислий газ, що видихає людина, на рух, на запах молочної кислоти, що міститься у людському поті.

В місці укусу зазвичай формується набряк, виникає свербіж. Можуть виникати виражені алергічні реакції різних типів, а при розчухуванні місця укусу – можливе занесення бактеріальної інфекції.

Необхідно пам’ятати, що окрім неприємних відчуттів після нападу, комарі являються переносниками небезпечних для здоров’я і життя людини інфекційних захворювань: малярія, лихоманки (жовта, Денге, Западного Нілу та ін.), японський енцефаліт, туляремія, дирофіляріоз, лімфатичний філяріатоз тощо.

На даний час в Україні теплі та вологі погодні умови, велика кількість підтоплених територій, заболочених та занедбаних водойм. Це сприяє швидкому розмноженню комах.

Заходи з боротьби із комарами включають комплекс профілактичних (благоустрій водойм, осушення заболочених територій, ревізію систем водопостачання та каналізації, благоустрій підвальних приміщень тощо) та винищувальних заходів.

Винищувальні заходи включають обробку водойм для знищення личинок та обробку прибережної рослинності, підвалів, прибудинкових приміщень, каналізаційних люків та ін. для знищення імаго.

В домашніх умовах потрібно засітчувати вікна та двері, у приміщеннях використовувати рідинні або пластинчаті електрофумігатори.

Якщо ви знаходитесь біля водойми чи у лісі – потрібно нанести на відкриті ділянки тіла репеленти (препарати для відлякування комах) у вигляді крему, аерозолю, емульсії тощо. Із народних засобів – ефірні олії чайного дерева, евкаліпта, м’яти, гвоздики, чебрецю, герані або лаванди.

Читайте також: