16 листопада в історії Харкова: народилися видатний математик та дослідниця українського мистецтва (фото)

2029
А ще, саме 16 листопада 1924 року у Харкові вийшла в ефір перша в Україні радіопрограма. Цікаві факти з історії міста.

Вітаємо! 16 листопада 1937 року у Харкові народилася Людмила Соколюк – відома харківська мистецтвознавець, дослідниця українського мистецтва 20-30-х років XX століття, творчості Михайла Бойчука та його послідовників, професор Харківської державної академії дизайну та мистецтв.

Людмила Соколюк закінчила Харківський державний університет у 1960 році. Працювала у Харківському художньо-промисловому інституті (з 2001 року – Харківська державна академія дизайну та мистецтв).

Автор низки книг. Зокрема, «Харківська художня школа та її роль у формуванні системи художньої освіти в Україні у XVIII ст.». Член Харківського відділення Союзу художників України (з 1988р.).

Пам'ятаємо! 16 листопада 1897 року народився Йосип Штокало (1897-1987) – вчений-математик, педагог, доктор фізико-математичних наук, академік Академії наук України, з 1965 року член-кореспондент Міжнародної академії історичних наук у Парижі.

У науку Штокало прийшов уже зрілою людиною. З 1915 по 1931 р. викладав математику в середній школі та технікумах. 1931 року у віці 34 років закінчив Дніпропетровський інститут народної освіти.

У 1931-1941 роках працював у вищих школах Харкова. Потім поїхав працювати до Києва.

Зробив значний внесок у розвиток історії української математичної науки. Один із авторів «Історії вітчизняної математики».

Редактор видання повних зборів творів українських математиків М. Остроградського та Г. Вороного.


Помер 5 січня 1987 року. Похований у Києві на Байковому кладовищі.



30 листопада 1989 року в Києві, на «Будинку вчених» на вулиці Микільсько-Ботанічній, 14/7, де з 1974 по 1987 рік у квартирі № 19 жив Йосип Штокало, встановлено бронзову меморіальну дошку.

А ще, саме 16 листопада 1924 року у Харкові вийшла в ефір перша в Україні радіопрограма. Розміщувалася перша радіостанція у Центральному клубі – сьогодні це будівля філармонії.
Перші слова Українського радіо почули 70 радіоаматорів. Дикторів тоді, звісно, ​​у штаті радіостанції не було. Тому відкрив передачу технік, який за звичкою зв'язківця на початку тричі промовив у мікрофон: "Алло". А потім ще тричі: "Каже Харків!" До харків'ян звернулися керівники міста та уряду, а потім було передано невеликий концерт та радіожурнал, загалом – менше години ефіру.

Такою була та сама перша програма.


Радіостанція була виготовлена ​​харківськими інженерами Жиронкіним Л.І., Лебрехтом В.В., Касвандом Л.І., Дрожжиним М.І., Лунєвим І.Є., Світлосановим А.І. та працювала в середньохвильовому діапазоні. Перші приймачі були аматорськими. День працівників радіо, телебачення та зв'язку встановлено у 1994 році на підтримку ініціативи працівників цієї галузі України. Він присвячений людям, які щодня забезпечують можливість спілкування як у повсякденному житті, так і в простір для комунікацій у бізнесі.



Колектив новинного порталу GX щиро вітає усіх причетних із Днем працівників радіо, телебачення та зв'язку України!
 


Читайте також: