Аритмія серця: причини виникнення та заходи з профілактики

8024
Аритмії серця – група порушень діяльності серця, пов’язаних з розладом ритмічності, послідовності та сили скорочень серцевого м’яза.

Основні форми аритмій серця: прискорення скорочень серця (тахікардія), сповільнення (брадикардія), приступи серцебиття (зокрема, пароксизмальна тахікардія), асинхронне скорочення передсердь і шлуночків серця (миготлива аритмія) тощо. В Україні нараховується майже 1,5 млн людей з діагнозом “миготлива аритмія”, яка збільшує ризик інсульту у 3-5 разів.

Симптоми порушення правильного ритму серця: відчуття незвичного ритму роботи серця: прискорене, сповільнене серцебиття, відчуття перебоїв в роботі серця; біль або тиск в грудній клітці, відчуття потемніння в очах, задишка, запаморочення, втрата свідомості.

Причини виникнення аритмії. 

Аритмія виникає як ускладнення артеріальної гіпертензії, ішемічної хвороби серця, цукрового діабету, захворювань щитовидної залози та інших розладів ендокринної системи. Вона може розвиватися внаслідок порушень мозкового кровообігу, стресів, тютюнопаління, вживання алкоголю, наркотичних речовин та може призвести до розвитку гострої чи хронічної серцевої недостатності, раптової серцевої смерті.

Індикатором роботи серця є пульс, який у стані спокою у дорослої людини має складати 60-90 ударів за хвилину. Щоб запобігти захворюванню – кожній людині, а особливо тим, хто має скарги на роботу серця, потрібно контролювати свій пульс.

При виявленні симптомів аритмії потрібно негайно звернутися до лікаря для обстеження та подальшого індивідуального підбору методу лікування.

Заходи з профілактики аритмії:

  • ⇒ уникайте стресів, фізичних та емоційних навантажень;
  • ⇒ дотримуйтесь режиму дня: спіть щонайменше 8 годин на добу, регулярно здійснюйте прогулянки на свіжому повітрі, робіть помірні фізичні навантаження;
  • ⇒ споживайте здорову їжу: відмовтесь від занадто жирних, калорійних продуктів та тих, що містять велику кількість штучних добавок; обов’язково включайте до раціону харчування фрукти та овочі – вони містять вітаміни С, групи B, біотин, карнітин, кальцій та магній, які сприяють покращенню провідності серцевих імпульсів та живленню серцевого м’яза;
  • ⇒ відмовтесь від  шкідливих звичок  (куріння, алкоголь);
  • ⇒ контролюйте рівень холестерину та артеріального тиску;
  • ⇒ регулярно відвідуйте лікаря для періодичних  обстежень.

Довідка. Всесвітній тиждень серцевого ритму триває протягом семи днів, в цьому році – з 4 по 10 червня. Мета заходу – закликати людей регулярно вимірювати пульс, сприяти поліпшенню діагностики та лікування тих, хто страждає на аритмію, вживати заходів щодо профілактики аритмії.

Джерело - сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Читайте також: