21 жовтня в історії Харкова: народилася відома українська актриса, яка вірила в чудеса (фото, відео)

223
Історичні факти з життя міста.

Поліна Володимирівна Куманченко народилася 21 жовтня 1910 р. в селі Музиківка Білозерського району у родині залізничника. Рано зосталася сиротою, переїхала до помешкання старшої сестри в Миколаїв. Долю Поліни (справжнє ім’я – Пелагея) визначив шкільний драмгурток.

У 1929 році її прийняли в Миколаївський робітничо-селянський драматичний театр - так Поліна Куманченко стала професійною актрисою.
Потім були харківські Театр юного глядача і Театр робітничої молоді (ТРАМ). Саме там вона зіграла роль, про яку мріє будь-яка українська актриса, бо в ній сяяла колись велика Марія Заньковецька, Харитину в "Наймичці" І. К. Карпенка-Карого.

В 1937-1961 роках виступала на сцені Харківського українського драматичного театру ім. Т.Шевченка. Актрисі в ту пору було 27 років. Впродовж майже чверті століття Куманченко стала справжньою зіркою, грала головні ролі у виставах за п’єсами вітчизняних і зарубіжних драматургів.



Розквіт творчості Поліни Володимирівни припав на післявоєнний час. Її популярність в Харкові не знала меж. У театр ходили не на спектакль, а на неї - на Куманченко.
Та, що грала в молодості старих і підлітків, після 40 вона раптом розцвіла на сцені в ролях романтичних красунь і героїнь-вамп. У це важко було повірити, знаючи Поліну Володимирівну в житті: вона була маленького зросту, з милим, але далеким від класичних канонів краси обличчям.



Поліна Володимирівна прекрасно володіла даром перевтілення. Після того, як Поліні Куманченко виповнилося 50, її раптом стали багато знімати в кіно. У її фільмографії – більше 20 картин.
Горпина в трилогії «Киянка» (1958-1959) - «Спадкоємці» (1960) і Марія Бондар в трилогії за романом Стельмаха «Велика рідня»: «Кров людська – не водиця» (1960), «Дмитро Горицвіт» (1961) і «Люди не все знають» (1963).

Заради коханого чоловіка, теж актора, вона переїхала до Києва і стала актрисою Українського драматичного театру ім. І.Франка.

Померла П.В.Куманченко у 82-річному віці 2 лютого 1992 року.

До того ж 21 жовтня 1939 року у селі Черемушна Валківського району Харківської області народився Валерій Власенко, представник рідкісної спеціальності – шаховий композитор, майстер спорту з шахової композиції (1970), фізик (закінчив Харківський університет).
З 1957 опублікував 25 завдань та 35 етюдів. На різних шахових конкурсах удостоєно 18 призів. У 1969 році на 9-му особистому чемпіонаті із багатоходівок посів 1-е місце.

Саме у Харкові 21 жовтня у 1994 році вийшов Перший номер видання «Телетиждень» («Теленеделя»). Всеукраїнський щотижневий журнал заснований президентом UMH group Борисом Ложкіним.


У 1995 році видання виходить ще у трьох областях України: у квітні у Запоріжжі, у травні у Києві, у червні в Дніпрі (сучасна назва).
У 1996 році - у Донецьку, Одесі та Криму.
У 1997 році - у Львові.
З 1999 року у Луганську.

Фото, відео та матеріал: відкриті джерела, архів Наталії Бойченко

Читайте також: