Які препарати потрібно купувати за рецептом з 1 квітня

2358
До рецептурних лікарських засобів належать антибіотики, протисудомні, гормональні препарати, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигістамінні. Як отримати рецепт.

З 1 квітня усі рецептурні лікарські засоби в Україні почнуть продавати лише за електронним рецептом. Як виявилось, багато популярних препаратів, які українці звикли купувати в аптеці без рецепта і часто без жодної консультації з лікарем, також належать до рецептурних. І на них також потрібен електронний рецепт.

До рецептурних лікарських засобів належать антибіотики, протисудомні, гормональні препарати, в тому числі протизаплідні, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб, деякі антигістамінні. Низка звичних ліків, зокрема знеболювальних чи протизастудних, також можуть належати до рецептурних препаратів. Це залежить від складу препарату, дозування, лікарської форми.

Від болю та температури

Усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену і далі продаватимуть без рецепта. Анальгін також можна буде придбати без рецепта, але тільки упаковку на 10 таблеток. Упаковка на 100 таблеток – лише за рецептом, так само як і анальгін в ампулах.

Так само відпускатимуть Но-шпу і Спазмалгон – таблетки без рецепта, ампули – за рецептом. Усі іки в ампулках мають продаватися за рецептом.

Без рецепта від лікаря тепер не можна буде придбати популярний знеболювальний і протизапальний засіб Німесил та його аналоги.

Ліки проти кашлю

Більшість популярних сиропів і таблеток від кашлю і далі будуть у вільному доступі, зокрема мукалтин, ACC, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо. За рецептом – усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій). Взагалі більшість препаратів для інгаляцій також потрібно купувати за рецептом, у тому числі й популярний беродуал.

Гормональні препарати

Усі гормональні препарати відпускатимуть за рецептом, у тому числі гормональні контрацептиви. Навіть «екстрений» протизаплідний засіб «Постинор», який найефективнішій у першу добу після незахищеного статевого акту, не можна буде придбати без рецепта.

Люди, які мають захворювання щитовидної залози і постійно приймають тироксин (L-тироксин чи еутирокс), теж щоразу змушені будуть поновлювати електронний рецепт. Щоправда, в разі, якщо пацієнт приймає певні ліки постійно, то лікар може виписувати електронний рецепт дистанційно.

Рецепт буде потрібен на деякі мазі та креми, що містять гормони, зокрема на момедерм. Натомість феністил усе ще буде у вільному доступі.  

Ліки проти алергії

Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: діазолін, лоратадин, супрастин тощо. Однак супрастин в ампулах – лише за рецептом.

Дексаметазон, який алергіки часто мають у запасі для екстрених випадків, також можна буде придбати лише за рецептом, оскільки це гормональний препарат.

Гіпертонія та серцево-судинні захворювання

У цій категорії залишився мінімальний перелік лікарських засобів, які ще можна придбати без рецепта. Усі популярні засоби для зниження тиску, як-от Каптоприл, Каптопрес, Бісопролол – виключно за рецептом. Навіть сечогінні препарати Фуросемід та Діакарб, які також використовують гіпертоніки, лише за рецептом.

Краплі Корвалол та Валокордин без рецепта можна придбати лише у маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл уже треба рецепт. Зрештою, як і на звичайний етиловий спирт. Це теж, виявляється рецептурний препарат. Без рецепта можна придбати лише маленький флакончик мурашиного спирту, на 100 г уже треба рецепт.

Люди, які мають проблеми з серцем, часто щоденно вживають засоби для розрідження крові. Але тепер їх теж можна буде кувати лише малими упаковками. Магнікор чи кардіомагніл на 100 таблеток – лише за рецептом.

Як отримати електронний рецепт

Щоб отримати рецепт, необхідно прийти на прийом до лікаря. Під час огляду лікар, за потреби, зареєструє пацієнта в електронній системі охорони здоров'я та сформує електронне призначення, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції щодо приймання ліків.

Далі рецепт лікар надсилає пацієнту. Там вказано код, який треба буде назвати фармацевту в аптеці. Використати його можна лише раз.

У разі тривалого лікування за наявності хронічних захворювань або за потреби продовжити лікування чи профілактику повторний електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до сімейного лікаря дистанційно. Для цього у системі попередньо обов'язково має бути зафіксовано перше призначення від лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у смартфоні.

Якщо телефона у пацієнта немає, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам'ятку з деталями призначення, номером і кодом для погашення рецепта в аптеці.

Як отримати електронний рецепт. Інструкція - Город Х

Що кажуть в Міністерстві охорони здоров’я

У Мінздраві стверджують, що не розширювали перелік препаратів, які не можна відпускати без рецепту.

«МОЗ не змінює перелік та умови відпуску рецептурних ліків. Усі ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря тепер можна буде придбати не лише за паперовим, але й за електронним рецептом», - йдеться у повідомленні міністерства.

Ліки можна придбати як за паперовим, так і е-рецептом.

Е-рецепт може виписати будь-який лікар, який відповідає за ваше лікування. Це може бути лікар як державного, комунального, так і приватного закладу чи лікар-ФОП.

«За відсутності світла лікар випише вам паперовий рецепт. На перехідному періоді впродовж воєнного стану аптеки зобовʼязані використовувати як електронні, так і паперові рецепти», - зазначили у МОЗ.

За матеріалами Главком, Гордон, Міністерство охорони здоров’я

Читайте також: