Потепління та аномальні явища. Якої погоди чекати у 2024 році в Україні

1069

Бабак Тимко, що живе на біостанції Харківського національного університету імені Каразіна, 2 лютого спрогнозував, коли Україні чекати весни. Якщо вірити чотирилапому “синоптику”, тепло прийде до нас уже за 6 тижнів. Колега Тимка на іншому континенті — американський бабак Філ — пообіцяв цьогоріч ранню весну.

Передбачення на наступний рік зробили не лише бабаки. Свої прогнози оприлюднили і метеорологи, і кліматологи. Фахівці, зокрема, попередили про подальше зростання температури на планеті, а також про загрози різноманітних катаклізмів. Якою буде весна та увесь наступний рік, з’ясовував Центр громадського моніторингу та контролю.

Кліматичні рекорди

2023 рік став найтеплішим за всю історію спостережень, які ведуть від 1850 року. На планеті було на 1,48°С спекотніше, порівняно з періодом, коли людство ще не почало масово спалювати викопне паливо. Про це йдеться у звіті агентства ЄС з моніторингу зміни клімату Copernicus. Середня температура у 2023 році була на 0,17°С вищою, ніж у 2016-му, який раніше вважали найспекотнішим роком в історії. А це свідчить про дуже значне підвищення кліматичних показників.

Основною причиною прискорення глобального потепління вчені називають рекордні викиди вуглекислого газу, а також повернення природного кліматичного явища Ель-Ніньо. І прогнозують, що температура на планеті ростиме й далі: підвищення у 1,5°С відбудеться вже у найближчі 12 місяців.

У Всесвітній метеорологічній організації (ВМО) при ООН додають: 2024-й рік може побити температурний рекорд 2023-го. “Враховуючи, що Ель-Ніньйо, зазвичай, найбільше впливає на глобальну температуру після свого піка, 2024 рік може бути ще спекотнішим (за 2023-й рік — ред.)”, — йдеться у пресрелізі ВМО.

Війна погіршує ситуацію

Величезної шкоди планеті завдає і війна Росії проти України, адже провокує масштабні викиди парникових газів. Передусім через споживання пального військовою технікою, розриви боєприпасів. Також негативний вплив спричиняють пожежі, які починаються через бойові дії. У грудні минулого року цю проблему обговорювали на полях кліматичної конференції ООН у Дубаї та анонсували уже третій звіт щодо впливу російської війни на клімат.

За наявними ж нині даними, викиди вуглекислого газу лише за перший рік повномасштабної війни склали 120 млн тонн СО2 екв. Стільки парникових газів за цей же час, до прикладу, викинула в атмосферу Бельгія.

Війна буде мати вплив на клімат навіть після завершення, попереджають експерти. Адже й відбудова пошкодженої інфраструктури: будинків, шкіл, лікарень, мостів та доріг, спричинятиме значні викиди СО2.

Вчені прогнозують катаклізми

Як розповіла кліматолог Віра Балабух, проблема сучасних кліматичних змін полягає у тому, що відбуваються аж надто швидко. Ті коливання температури, які зараз бачить за життя лише одне покоління людей, раніше тривали б впродовж 1400 років. Тож через глобальне потепління на всю планету та Україну, зокрема, очікує все більше аномальних погодних явищ. І трапитися можуть вже 2024 року.

“За оцінками Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату, інтенсивність і частота таких явищ зростає. Крім того, ми стаємо свідками безпрецедентних явищ, які раніше взагалі не могли б виникнути, якби не глобальне потепління. То ж ймовірно і 2024 рік не буде винятком і ми з вами ще не раз почуємо про надзвичайні погодні події.

На жаль, за кліматичними прогнозами очікується, що екстремальних погодних умов у нас може бути більше і в наступні роки. Тож ми маємо бути до цього готовими й докласти максимум зусиль, щоб не допустити підвищення глобальної температури повітря понад 2°С, а краще зупинити на 1,5°С, скоротивши викиди парникових газів”, — підсумувала кліматолог.

Читайте також: