Гепатити не чекають. Факти про гепатит, а також захворювання, до яких він призводить

11371

Щорічно 28 липня під егідою Міжнародного альянсу по боротьбі з гепатитом проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитами.

Метою заходу є підвищення обізнаності громадськості щодо симптомів, методів діагностики, лікування та профілактики гепатитів, а також зниження рівня дискримінації людей, які живуть з вірусним гепатитом.

Гепатит – це захворювання печінки запального характеру вірусного походження. Існує 5 основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, Д і Е. Кожен з цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання у сотень мільйонів людей і є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

Єдиним джерелом інфекції при вірусних гепатитах є хвора людина або вірусоносій.

Симптоми у різних типів вірусних гепатитів можуть бути схожими, особливо на ранніх стадіях захворювання. До них відносять: жовтяницю, підвищення температури тіла, загальну слабкість, біль у правому підребер’ї.

Найбільш небезпечним є вірусоносійство, тобто інфікування без клінічних проявів захворювання, виявити яке можливо лише при проведенні обстеження.

Основні шляхи та фактори передачі при гепатитах А та Е – харчовий, водний, контактно-побутовий.

Вірусні гепатити В, С, та Д передаються через контакт з кров’ю або іншими біологічними рідинами організму інфікованої людини (при переливанні донорської крові та її компонентів, операціях, ін’єкціях, наданні стоматологічної допомоги, статевим шляхом, від матері до дитини, при проведенні пірсингу, татуювання, манікюру, педикюру).

Для прискорення подолання вірусних гепатитів ВООЗ розробила Глобальну Стратегію з елімінації вірусних гепатитів В та С, до якої долучилася і Україна, ухваливши Державну стратегію протидії ВІЛ інфекції/СНІДУ, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року.

В рамках зазначеної Стратегії визначено ключові цілі і завдання, спрямовані на елімінацію вірусних гепатитів, як загрози громадському здоров’ю.

Завдяки реалізації Державної стратегії до 2030 року:

- вдасться попередити 90% нових випадків вірусних гепатитів;
- 90% осіб, які хворіють на вірусний гепатит будуть лабораторно обстежені та знатимуть про свою хворобу;
- до 90% хворих отримають лікування, яке буде ефективним і призведе до повного одужання (для вірусного гепатиту С ) або ефективного контролю хвороби (для вірусного гепатиту В).

Саме тому важливо:

- періодичне тестування на вірусні гепатити зробити правилом з метою активного виявлення захворювання чи вірусоносійства;
- вакцинуватися проти вірусного гепатиту В відповідно до календаря щеплень та гепатиту А у разі ускладнення епідситуації;
- дотримуватись правил особистої гігієни.

Джерело - Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб.