Розповідь про Харків (фото)

1715
23 серпня - День Харкова. У 2023-му місту виповнюється 369 років.

Харків — величне та славетне місто, що розкинулося на сході України. Це комфортний, розумний та зелений мегаполіс, і багато експертів сходиться у думці, що Харків — це унікальне місто.

23 серпня — особливо улюблений та шанований харків’янами день. Цього року наше місто відзначає 369-річчя. В цей день ми вшановуємо подвиг визволителів рідного міста, висловлюємо найщиріші слова вдячності людям, які ціною власного життя відстояли свободу у війні з нацистською Німеччиною. Скільки б не пройшло років, скільки б історія не перевертала сторінок, назавжди в пам’яті нащадків залишиться приклад героїзму, мужності та непохитної стійкості, які проявили та проявляють мешканці нашого славетного міста!

Харків, заснований у далекому 1654 році, не старіє. Як і в людей, не все визначає біологічний вік. Харків — сучасне, відкрите, молоде та націлене у майбутнє місто.

Харків — це єдиний у Східній Європі регіон, що за останні пару десятків років закріпив за собою статус міста, яке має тенденцію до скорочення (shrinking city). Що це означає? Як правило, розвиток міста у будь-якій країні характеризується збільшенням населення та поступовою розбудовою, проте Харків пішов зовсім іншим шляхом. Так, безпосередня близькість міста до кордону з Росією змусило Харків переосмислити свої можливості та трансформуватися не через новобудови та розширення, а через нове використання наявних просторів. Тож, на перший погляд, може здаватися, що у Харкові нічого не змінюється, проте насправді у місті відбувається постійне перетворення.

Харків з першого дня повномасштабного вторгнення перебуває під постійними ударами окупантів. Місто було і залишається однією із цілей окупантів. Влада російської федерації мала плани на Харків ще у 2014 році, коли окупувала частину Донецької області. Однак задуми Росії 9 років тому не збулися. У 2022 році, коли російська армія вторглася в Україну, наше місто стало однією із головних цілей ворога. Бої за місто тривали понад пів року, але українські військові зуміли відбити атаку і повернути під свій контроль практично всю Харківську область.

6 березня 2022 року Указом Президента України з метою відзначення подвигу, масового героїзму та стійкості громадян, виявлених у захисті своїх міст під час відсічі збройної агресії Російської Федерації проти України, Харкову присвоєно почесну відзнаку «Місто-герой України».

Після повалення планів ворога щодо окупації міста, він продовжує безжальні бомбардування мирного населення. Північна Салтівка є одним із найбільших мікрорайонів міста, де до повномасштабного вторгнення мешкало понад 300 тис. осіб. Зараз район нагадує вигоріле вугілля. За словами мера міста Ігоря Терехова, с початку вторгнення загинуло багато місцевих жителів, і на лютий 2023 року без житла у місті залишилось 150 тис. осіб.

Через російські обстріли в Харкові пошкоджено понад 4 тисячі будівель, майже в третину цих будівель були прямі влучання. Варто зазначити, що і інші райони міста теж зазнають кривавих обстрілів від російських окупантів.

Але життя в Харкові під час війни триває незважаючи ні на що. Основним обмеженням є комендантська година, що діє на території громади з 23:00 до 5:00 щодня.

Наразі харків’яни проявляють дивовижну солідарність і єдність. В місті створені громадські ініціативи, добровольчі групи та благодійні фонди для надання допомоги постраждалим і біженцям. Люди відкривають свої домівки для евакуйованих сімей і надають їм притулок. Саме такі прояви громадської свідомості та доброти відіграють важливу роль у підтримці жителів, які зазнають труднощів від війни.

День міста — це свято всіх, хто тут народився і виріс, хто приїхав колись, щоб залишитися назавжди у місті з особливим колоритом, традиціями й історією.

Харків — місто з невичерпаним потенціалом розвитку, великий адміністративний, індустріальний, транспортний, науковий та культурний центр України. Це мальовниче місто дивовижних фонтанів і скверів, найбільшої площі Європи, щирих та працьовитих людей.

І ми, харків’яни, вітаємо своє місто зі святом і віримо у нашу Перемогу й у те, що наступний день Харкова ми відсвяткуємо під мирним небом на майдані Свободи!

Джерело - Харківський історичний музей ім. В.Ф. Сумцова

Читайте також: