За ним полювали, але він не дав шансу спецорганам. Харківщина згадує відомого письменника (фото)

1083
Трагічна історія життя митця, який був вимушений накласти на себе руки.

Цього дня, 13 грудня, 1893 року народився Микола Григорович Фітільов (відомого читачам під псевдонімами: Микола Хвильовий, Стефан Кароль) – український поет, прозаїк, публіцист та один із основоположників української прози.В шкільній програмі були його знакові твори: повість про санаторну зону, роман «Вальдшнепи» та новела «Мати».Слід зазначити, що з 1925 року по 1930 рік Микола Григорович жив і творив у Харкові в будинку № 19 на вулиці Римарській, про що свідчить меморіальна дошка.Народився Микола у сім'ї вчителів, у селищі Тростянець Харківської губернії. Його батько, Григорій Фітільов, був родом із дворян.

https://gx.net.ua/upload/news/images/561d56cf3d467f3744320c6cd67c2fb4.md.jpg

Микола був змушений припинити навчання у 4-му класі Богодухівської гімназії через революційні події в країні (закінчив екстерном у 1916 році), працював на заводах.

У 1919 одружився з учителькою Катериною Гащенко, вона йому народила дочку Іраїду, але цей шлюб швидко розпався. Потім його дружиною стала Юлія Уманцева, яка мала дочку від першого шлюбу - Любов, її Хвильовий приймав як рідну...

У 1920-ті роки повністю підтримує та втілює в життя політику «українізації», яку проводив Микола Скрипник.

У 1926 році разом зі своїми співвітчизниками створив літературну організацію.

Вважається автором гасла: «Геть від Москви! Даєш Європу!». «Україна чи Малоросія?» - дискусія, через яку застрелився Хвильовий.

Початком трагічного кінця життя письменника стала стаття «Україна чи Малоросія?»

У цьому творі автор висловив вимогу перед новою українською літературою припинити наслідувати Москву й орієнтуватися на «психологічну Європу». Був розкритикований. За Хвильовим полювали, але він не дав шансу спецорганам - 13 травня 1933 році покінчив життя самогубством.


Могила Хвильового знаходиться у Харкові у Молодіжному парку.Нагадаємо, на будівлі на вулиці Римарській, де мешкав Хвильовий, встановлено меморіальну дошку.

Читайте також: