Варварин день: історія, прикмети, традиції

1136
Православні та католики відзначають спільне свято.

Віруючі у всьому світі 17 грудня вшановують день пам'яті святої Варвари. І християни, і католики шанують святу заступницю вагітних, породіль і жінок, які досягли дітородного віку. А ще великомучениці Варварі моляться під час війни, щоб не померти без причастя під час хвороб і страждань. Свята опікується ремісниками, шахтарями та гірниками, які часто будували на її честь каплиці та вівтарі.

Варвара народилася у третьому столітті у місті Іліополі у сім'ї багатого і знатного язичника Діоскура. Мати дівчинки рано пішла з життя, і батько присвятив себе дочці. Але любов його була егоїстична, він ув'язнив її у вежу, відгородивши від світу. Коли дівчина підросла, і батько вирішив видати її заміж, він натрапив на відмову дочки. До того ж дівчина пізнала справжню віру та відмовилася від язичництва.

Розгніваний батько піддав її мукам, але воля її була сильна. Тоді Діоскур відвів її на суд імператора Мартіана, який і сам був не проти одружитися з красунею. Але горда Варвара залишилася вірною собі, і після довгих мук була страчена - її батько власноруч відрубав дівчині голову.

За її любов і віру Господь її охороняв та захищав від болю і прийняв у Царство Небесне. А її мучителів – батька та імператора – вразило блискавкою.

Як тільки не називали це свято у народі – «Варварин день» та «бабин день». З ним пов'язано багато прикмет і ворожінь.

Найпростішим було ворожіння на крупі: треба було задумати бажання, взяти аркуш паперу, скласти його навпіл і швидко висипати на згин жменю крупи. Якщо найбільше крупинок виявиться праворуч від згину на аркуші – бажання здійсниться, якщо з лівого боку – ні.

Ще незаміжні дівчата цього дня ламали гілочки вишні і ставили їх у воду. Якщо гілочка зацвітала – вірили, що цього року можна готуватись до весілля.

А ще у народі кажуть, що цього дня «зима починає мости будувати», бо саме з 17 грудня розпочинаються справжні зимові морози. І якщо Варварин день морозний – чекай на холод і на Новий рік, і на Різдво. А от якщо морозу не буде - варто чекати багатий урожай.

У народі вірили, що на Варвару день починає додаватись, проте це не так. Насправді світліше стає вечорами від снігу, що вкрив землю.

А ось зоряна ніч віщувала холод, якщо ж їх не видно – буде тепло ще довго. До того ж затягнуте хмарами небо обіцяло снігову хуртовину.

За всіма прикметами харків'ян ще довго тішитиме тепло, та й багатий урожай можна чекати.