Віруючі у всьому світі 4 грудня вшановують день пам'яті святої Варвари. І християни, і католики шанують святу заступницю вагітних, породіль і жінок, які досягли дітородного віку. А ще великомучениці Варварі моляться під час війни, щоб не померти без причастя під час хвороб і страждань. Свята опікується ремісниками, шахтарями та гірниками, які часто будували на її честь каплиці та вівтарі.
Варвара народилася у третьому столітті у місті Іліополі у сім'ї багатого і знатного язичника Діоскура. Мати дівчинки рано пішла з життя, і батько присвятив себе дочці. Але любов його була егоїстична, він ув'язнив її у вежу, відгородивши від світу. Коли дівчина підросла, і батько вирішив видати її заміж, він натрапив на відмову дочки. До того ж дівчина пізнала справжню віру та відмовилася від язичництва.
Розгніваний батько піддав її мукам, але воля її була сильна. Тоді Діоскур відвів її на суд імператора Мартіана, який і сам був не проти одружитися з красунею. Але горда Варвара залишилася вірною собі, і після довгих мук була страчена - її батько власноруч відрубав дівчині голову.
За її любов і віру Господь її охороняв та захищав від болю і прийняв у Царство Небесне. А її мучителів – батька та імператора – вразило блискавкою.
Як тільки не називали це свято у народі – «Варварин день» та «бабин день». З ним пов'язано багато прикмет і ворожінь.
Найпростішим було ворожіння на крупі: треба було задумати бажання, взяти аркуш паперу, скласти його навпіл і швидко висипати на згин жменю крупи. Якщо найбільше крупинок виявиться праворуч від згину на аркуші – бажання здійсниться, якщо з лівого боку – ні.
Ще незаміжні дівчата цього дня ламали гілочки вишні і ставили їх у воду. Якщо гілочка зацвітала – вірили, що цього року можна готуватись до весілля.
А ще у народі кажуть, що цього дня «зима починає мости будувати», бо саме з 4 грудня розпочинаються справжні зимові морози. І якщо Варварин день морозний – чекай на холод і на Різдво, і на Новий рік. А от якщо морозу не буде - варто чекати багатий урожай.
У народі вірили, що на Варвару день починає додаватись, проте це не так. Насправді світліше стає вечорами від снігу, що вкрив землю.
А ось зоряна ніч віщувала холод, якщо ж їх не видно – буде тепло ще довго. До того ж затягнуте хмарами небо обіцяло снігову хуртовину.
За всіма прикметами харків'ян ще довго тішитиме тепло, та й багатий урожай можна чекати.
До речі, цього року 4 грудня Україна вперше відзначає День ракетних військ і артилерії!
В Україні свята Варвара вшановується з давніх-давен. За переказом, у 1108 році її мощі привезла на українські землі дружина київського князя Святополка — дочка візантійського імператора, також Варвара.
Також варто згадати практику вшанування святої Варвари як покровительки артилеристів у збройних силах різних країн, зокрема Іспанії, Франції, Польщі та США.