У харківських храмах сьогодні згадуть усіх, кого вже немає з нами

2066
На 49 день після Великодня, напередодні свята Трійці в православних храмах вшановують пам'ять близьких у Велику Троїцьку батьківську суботу.

Сьогодні Троїцька батьківська субота - цей день вважається найбільш важливим поминальним днем. За традицією, напередодні свята Трійці, суботу християни присвячують поминанню померлих, молитві за них - чи в церкві, чи вдома чи на цвинтарі... Це не простий поминальний день! Василь Великий, який склав молитви вечірні П'ятидесятниці, каже в них, що «Господь найбільше в цей день благоволіє приймати молитви за померлих і навіть у пеклі»!

Цього дня на панахидному свічнику мерехтять вогники, символ нашої молитви. Тож не забудьмо запалити в нашому серці свічку молитовної пам’яті про тих, хто залишив у ньому слід, – ця молитва краще від слів засвідчить любов, яка, за словами апостола, є сильнішою за смерть та ніколи не закінчується! Адже у Євангелії від Луки читаємо: «Бог же не є Бог мертвих, а живих. Бо в Нього всі живі» (Лк. 20: 38). Сьогодні поминальна субота!

Довідка. Субота на 49 день після Великодня - особлива і має назву Троїцька батьківська поминальна, коли християни напередодні дня сходження Святого Духа на апостолів та свята Трійці - звершують поминання своїх близьких, які вже перетнули поріг невидимого духовного світу.

Саме поняття Троїцької поминальної суботи виходить з того, що ми на свято Трійці святкуємо День народження Церкви. І якщо людина святкує свій власний ювілей, вона обов’язково згадає тата і маму.

У воскресний день перед Трійцею ми вшановували пам’ять святих отців - учасників І Вселенського Собору, а в їх особі - всіх богословів, які зберегли нам Церкву.

У поминальну суботу ми поминаємо всіх наших рідних, близьких, яким ми завдячуємо нашою вірою. На Троїцьку поминальну суботу є молитви за всіх тих, хто загинув. Скільки багато було таємничих смертей, про які вголос ніхто не говорить: людина вийшла з дому і не повернулася - чи за політичні переконання, чи за релігійні, чи, можливо, просто майнові якісь проблеми були. Саме ця поминальна субота об’єднує своєю молитвою всі види смертей, якими людина могла покинути цей світ, постати перед Богом на суд.

Ми просимо в переддень Дня народження Церкви, щоб Господь молитвами всіх святих Своєю милістю і щедротами нагородив Царством Небесним усіх, хто покинув цей світ. Щодо Троїцької поминальної суботи існують певні забобони. Наприклад, дехто вважає її особливим днем молитви за самогубців.

Проте, канон поминальної суботи перераховує всіх, за кого ми молимося: і тих, хто пропав безвісті, і тих, хто загинув. Навіть поминаємо тих, хто, можливо, був вбитий ближнім своїм, але це вбивство було інсценоване як самогубство. Один Бог свідок того, що трапилося в житті цієї людини. Таким чином, Церква об’єднує у своїх прохальних молитвах всіх людей, хто упокоївся.

Господи, упокій всіх спочилих у вірі в Ісуса Христа від пращурів наших до тих, хто невинно загинув під час війни на Українській землі. Прийми до Себе душі тих, хто поклав життя за ближніх, хто закрив собою від куль, хто прийняв вогонь на себе.

Даруй, Боже, вічну радість і спокій усім невинно загиблим від обстрілів і катувань, від сліпого вибуху і звірячої жорстокості. Пам'ять про них нехай збереже в наших серцях людяність, а їхні пролиті сльози, кров і молитви наблизять довгоочікуваний мир.

Фото та матеріал: ігумен Савватій Собко, відкриті джерела

Читайте також: