Соцстрах перестав виплачувати "лікарняні". Куди звертатися

1280

З 1 січня 2023 року уповноваженим органом в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності стане Пенсійний фонд. Він, зокрема, здійснюватиме фінансування виплат страхувальників по лікарняних.

Про це повідомили у пресслужбі ПФУ, посилаючись на відповідні зміни передбачені Законом від  21.09.2022 № 2620-IX та постановою Кабміну від 02.12. 2022 № 1350.

Зазначається, що тепер  для призначення та отримання виплат з відшкодування шкоди внаслідок нещасного випадку на виробництві  (професійного захворювання) або виплат в разі смерті потерпілого, з 1 січня 2023 року необхідно звертатися до органів ПФУ.

Щодо лікарняних, то, якщо до 31 грудня 2022 року рішення про їх виплату приймала комісія соцстрахування на підприємстві, то з 1 січня 2023 року таке рішення прийматиме роботодавець або уповноважені ним особи.

Термін розгляду лікарняних та прийняття рішення про виплату залишається на рівні  10 днів з дня надходження лікарняного по тимчасовій непрацездатності до роботодавця (днем надходження вважається восьмий день після закриття лікарняного). При цьому термін розгляду лікарняних по вагітності та пологах скоротився з 10 до 3 днів.

Повідомити працівника у відмові оплаті мають за законом через 5 днів.

Фінансування роботодавців від тепер проводить ПФУ протягом 3 днів, після надходження заяви-розрахунку в електронному вигляді через особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг ПФУ, або на паперових носіях до будь-якого пенсійного сервісного центру.

При цьому правила нарахування виплат за лікарняними не змінюються: відсоток середньої заробітної плати застрахованої особи залежить від тривалості страхового стажу.

Механізм визначення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням також не зазнав суттєвих змін. Зокрема заробітна плата для оплати лікарняних обчислюватиметься шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку) зарплати, на яку нарахований єдиний внесок, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин. При цьому, перелік поважних причин, які враховуються при розрахунку, розширено.

В Пенсійному фонді нагадали, що зміни застосовуватимуться до лікарняних, відкритих тільки після 1 січня 2023 року.

"Лікарняні, відкриті в 2022 р. і продовжені в 2023 р., розраховуватимуться за старими правилами", - йдеться у повідомленні.

Крім того, роботодавцям для подання заяв-розрахунків по лікарняних не потрібно укладати з ПФУ договір про визнання КЕП (кваліфікаційний електронний підпис) , як це було передбачено раніше у взаємовідносинах із Фондом соцстрахування.

Нагадаємо, з 1 грудня 2022 року призначення та виплати субсидій на оплату житлово-комунальних послуг ЖКГ проводить Пенсійний фонд України (ПФУ), а не органи соціального захисту населення.

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал: https://t.me/gx_net_ua

 

Галина Половик