Найнезвичайніший птах у світі мешкає й у Харкові (фото, відео)

120


А ви знали? Сьогодні, 20 січня, відзначають Міжнародний день поінформованості про пінгвінів (ООН).

Це один із найнезвичайніших птахів у світі.

Пінгвіни – чарівні та доброзичливі створіння, вони смішно ходять, витончені та швидкі у воді. У більшості людей вони викликають симпатію та посмішку. Але їх чисельність з кожним роком поступово скорочується, в тому числі через людину. Сьогоднішнє свято – привід дізнатися більше про цих чудових птахів і середовище їх проживання, і подумати, що ми можемо зробити для збереження навколишнього світу і природи.
Пінгвіни (лат. Spheniscidae) - сімейство нелітаючих морських птахів, представники якого добре плавають і пірнають, єдине сучасне в загоні пінгвіноподібних (Sphenisciformes). У сімействі налічується 18 сучасних видів пінгвінів. Найбільший із них – це імператорський пінгвін, його зростання може досягати 120 см, а вага – понад 40 кг. Найменший представник виду – малий пінгвін, який не вищий за коліно дорослої людини, а його вага не перевищує 2,5 кг.

Пінгвіни мешкають лише у відкритому морі Південної півкулі: біля берегів Антарктики, Нової Зеландії, південної частини Австралії, у Південній Африці, на всьому узбережжі Південної Америки від Фолклендських островів до Перу, на Галапагоських островах поблизу екватора. Віддаючи перевагу прохолоді, в тропічних широтах пінгвіни з'являються тільки з холодними течіями. Найбільше скупчення особин розташоване в Антарктиці та на прилеглих островах. "Селяться" пінгвіни, як правило, великими колоніями, що налічують десяток тисяч пар або більше. Тривалість життя цих птахів становить середньому 25 років.
Зберігати тепло на суші та у воді пінгвінам допомагає товстий шар жиру та водовідштовхувальне пір'я. Саме чудова адаптація до водного життя відрізняє їхню відмінність від інших видів птахів. Тіло пінгвіна ідеально складено для плавання, а крила, що нагадують плавці, та лапи з перетинками дозволяють йому розвивати у воді швидкість до 10 км/год. Деякі види пінгвінів також можуть пірнати на глибину до 200 метрів.
А ось на суші вони не такі «швидкісні». Зате з усіх сучасних пернатих лише пінгвіни пересуваються стоячи. Незвичайний і спосіб їх пересування по пухкому снігу – щоб не провалюватися при ходьбі, пінгвіни лягають на живіт і, відштовхуючись крилами та лапами від снігу, ковзають по ньому.
Оскільки пінгвіни водоплавні, то і харчуються вони рибою та ракоподібними, на яких полюють, ковтаючи просто під водою. А в період линяння (від одного до трьох місяців) ці птахи змушені повністю відмовитись від їжі. Птахи втрачають до половини маси тіла, оскільки беруть енергію із запасів жиру, накопичених заздалегідь. Деякі види пінгвінів також не їдять і під час висиджування пташенят. Але оскільки самки та самці змінюють один одного, то це допомагає їм не голодувати. Як правило, у насиджуванні яєць і вирощуванні пташенят беруть участь обидва батьки поперемінно.
Є ще одне свято, присвячене цим птахам, що не літають – Всесвітній день пінгвінів, який щорічно відзначається 25 квітня.



До речі, восені 2021 року вперше у Харківському зоопарку з'явилися пінгвіни Гумбольдта. Їх привезли із зоопарку міста Бохум (Німеччина) за програмою Європейської асоціації зоопарків та акваріумів.

Фото та відео: Наталія Бойченко, GX
Читайте також: