Історичний факт. У Харкові народився вчений, який керував ВНЗ не лише в Харкові та Україні, а й у Польщі

899
Цікаві факти з історії міста.

Пам'ятаємо! Цього дня, 5 березня, в 1833 році в Харкові народився Іван Щелков, ректор Харківського університету (1884-1890) та Варшавського університету (1892-1894).

Іван Щелков народився у багатій купецькій сім'ї. Здобув домашню освіту, потім два роки провів у приватному пансіоні, після чого вступив до третього класу 2-ї Харківської гімназії. В 1850 році закінчив гімназію із золотою медаллю і вступив на медичний факультет Харківського університету, який також закінчив з відзнакою. Викладав у Харківському університеті.

Вивчаючи кровопостачання скелетних м'язів, Щелков e 1863 зробив важливе відкриття, що отримала назву робочої гіперемії скелетних м'язів, тобто посилення їх кровопостачання при скороченні.

Засновник харківської школи фізіологів. Професор навчав таких учнів, як: Л.Л. Гіршман, В.Я.Данилевський, М.М. Ломиковський, І.І. Мечников, А.Г. Подрез та інші. У 1869 році І. П. Щелков разом з К.К. Задлером вивчали зв'язок між кровообігом та скороченням м'язів і зробили відкриття, що отримало назву «робоча гіперемія скелетних м'язів».

Видав перший в Україні підручник з фізіології у 3-х випусках (Харків, 1871—1873), друком вийшли лекції та записки з фізіології.

В 1884 році очолив Харківський університет, яким керував шість років.

У 1892 році Рада Харківського університету обрала Івана Щелкова почесним членом. Після закінчення службової діяльності, у 1894 році, переїхав до Судака на постійне місце проживання. Тут проводив систематичні метеорологічні спостереження, займався музикою та археологією.

Помер у 1909 році.

Читайте також: