Харків'янка-астрофізик під час війни відкрила особливу планету. Теорії астрономів тепер під сумнівом (відео)

1925

Міжнародна команда дослідників на чолі з українською астрофізикинею, харків'янкою, випускницею Харківського національного університету ім. В. Каразіна Ольгою Захожай відкрила гігантську екзопланету під назвою HD 114082 b, розташовану на відстані понад 300 світлових років від Землі. Відкриття може поставити під сумнів правильність сучасних теорій формування планет.

Про це йдеться на сайті Інституту ім. Макса Планка (місто Гейдельберг, Німеччина), публікацію якого поширила на своїй сторінці в facebook українська науковиця.  

"Її розмір відповідає діаметру Юпітера, маса HD 114082 b у вісім разів перевищує масу Юпітера. Поєднання цих величин важко узгодити із загальноприйнятими моделями формування планет. Можливе рішення цієї загадки може вимагати оновлення моделей формування, щоб врахувати надзвичайно велике тверде планетарне ядро", - йдеться у науковому повідомленні.

 

Ольга Заходжай, кандидатка фізико-математичних наук,

старша наукова співробітниця Головної астрономічної обсерваторії НАН України. 

Українська вчена Ольга Заходжай - одна із кількох десятків дослідників у світі, хто шукає екзопланети, і єдина в Україні вивчає, як формуються планети. 

Оскільки подібні дослідження немислимі без сучасних обсерваторій та обладнання, про які в Україні поки можна лише мріяти, Ольга багато років співпрацює з німецьким Інститутом ім. Макса Планка (місто Гейдельберг). І саме на його базі вона проводила астрономічні спостереження в Чилі. А з початку повномасштабної війни в Україні Захожай живе і працює у Німеччині, куди вона переїхала з маленькою донькою та мамою після 24 лютого. Саме під час вимушеної еміграції харків'янка у співпраці з німецькими колегами стала провідним автором дослідження, яке має покращити знання, як формуються і еволюцінуються газові гіганти-планети типу Юпітера Сатурна, Нептуна.

Сузір'я Центавра. Зображення: Starry Night Education

Справа в тім, що екзопланети, тобто планети поза межами Сонячної системи, що обертаються навколо інших зірок, дослідники відкривають ледве не щотижня. Але це відкриття особливо цінне. За словами Заходжай, відкрита екзопланета, якій близько 15 млн років, є наймолодшою з планет, для яких вдалося поміряти масу і радіус.

"Це два дуже важливі параметри. Спираючись на них ми можемо порахувати щільність, тобто густину речовини. А ще мати уяву, що відбувається усередині планети, її структуру", - пояснила  науковиця важливість відкриття в відеоінтерв'ю Всесвіт UA.

В інтерв'ю "УП" Ольга розповіла, що до квітня наступного року вона має можливість працювати в Інституті ім. Макса Планка. А ще подала заявку, яка може дозволити продовжити тут роботу ще на кілька років. Ольга каже, що вона мріє повернутися працювати в Україну, хоча й не має ілюзій щодо перспектив тутешньої науки після завершення війни. 

Довідка. Ольга Захожай народилася у родині харківських учених. Її батько Володимир Захожай (1952—2019) — український астроном, професор Харківського національного університету ім. В. Каразіна. Володимир Анатолійович більше десяти років працював директор Харківської обсерваторії (1993—2004), віцепрезидент Української астрономічної асоціації, президент Асоціації «Планетарії України».

Підписуйтесь на наш Телеграм-канал: https://t.me/gx_net_ua

Галина Половик 

Читайте також: