Цікавий факт. Чим лякає 29 лютого (фото)

757
GX поцікавився, чому переступний рік вважається нещасливим.

Сьогодні, 29 лютого, згадують святого Касіяна. Святий Касіян — це визначна постать в християнській традиції. Він жив у IV-V століттях і родом походив з Римської імперії.

Іван Касіян народився близько 360 року, ймовірно, в області Скіфії, на північному Причорномор'ї та нижньому Дунаї (тодішня Римська провінція, а сьогодні землі Румунії). Мав високий рівень освіченості. Прийняв чернечий постриг і відправився до Палестини, де провів безліч часу в аскетичних подвигах.

Після паломництва він разом з духовним братом Германом подорожував по Фіваїді та Скитській пустелі. Після собору під Дубом 403 року, який позбавив влади святителя Іоанна, константинопольський клір направив преподобного до Рима. У Константинополі Іван Касіян познайомився зі святим Іваном Золотоустим.

Після переїзду до Галії він поселився в місті Массилія (сучасний Марсель). Там він влаштував два спільнотних монастирі — чоловічий і жіночий. У 20-х роках V століття він сформував правила для монастирів, де разом живуть ченці різних гендерів.

Його письмова діяльність включає 12 книг "Про влаштування киновій" палестинських і єгипетських монастирів. Його бесіди з пустинними отцями дали зразки спільножитних монастирів і познайомили людей з духом подвижництва православного Сходу.

У Православній церкві день святого Касіяна припадає на 29 лютого, тобто тільки на високосні (касіянові) роки.



А ви знаєте чому?

GX поцікавився, чому переступний рік вважається нещасливим.

Перший «зайвий день», 29 лютого, з'явився у 45 році до нашої ери через різницю між земним та астрономічним календарем. Римський імператор Юлій Цезар, дізнавшись, що сонячний рік складається не з 365 днів, а з 365 із чвертю, запропонував додавати по одному додатковому дню до кожного четвертого року.

За народним повір'ям, високосний рік вважається поганим і таким він став «завдяки» святому Касьяну. Додатковий день календаря – саме його день народження.

Згідно з давньою легендою, одного разу мужик попросив Касьяна та Миколу допомогти витягнути віз, що зав'язав в осінньому бездоріжжі. Касьян відмовився, а Микола допоміг. Перед Богом у раю Касьян виправдовувався тим, що не захотів бруднити свою сукню. На покарання Касьяну Господь наказав служити молебні на його честь лише раз на чотири роки, а чуйному Миколі – аж двічі на рік.

Переступному року здавна приписують різні лиха, катастрофи та хвороби. А сам день 29 лютого запам'ятався історії такими подіями:
1960 - землетрус повністю руйнує Агадір (Марокко). За кілька секунд загинула третина населення міста, 15000 людей;
1964 - літак компанії British Eagle International Airlines врізається у гору Глунгезер (Австрія). Усі 84 особи на борту гинуть;
1996 – при спробі посадки літак «Боїнг-737» врізається в схил пагорба за кілька миль від аеропорту Арекіпа (Перу). Усі 123 особи на борту гинуть.

Крім того, саме у переступний рік відбулася аварії «Титаніка». У нещасливому році в Парижі розбився легендарний авіалайнер «Конкорд», а у Вірменії стався страшний землетрус, де загинуло 23000.

Також на переступний роки припадають своєрідні антирекорди стихійних лих. Найсильніший землетрус стався в Чилі 22 травня 1960 - 9,5 бала за шкалою Канаморі (магнітудою 8,5 за шкалою Ріхтера). Найбільша кількість загиблих внаслідок землетрусу в Китаї припадає на 2 лютого 1556 року (загинули 830 тисяч осіб).

Фото та матеріал: GX, Наталія  Бойченко, відкриті джерела