А ви знали? У цей день, 2 серпня, в 1821 році було закладено дзвіницю Успенського собору. Проектування доручили професору архітектури Харківського університету Євгену Васильєву. Згідно з легендою, під час його зведення мер Харкова Василь Ламакін вимагав переробити проект і зменшити висоту дзвіниці. Однак архітектор Євген Васильєв його перехитрив. Замість загальної висоти він на кресленні поставив розміри кожного ярусу. Складати ж їх мер не став. Завдяки цьому Харків став володарем унікальної дзвіниці заввишки 89,5 метра, яка до 2006 року була найвищою будівлею міста.
Будівництво велося на пожертвування городян і тривало двадцять три роки. Завершував будівництво відомий харківський архітектор Андрій Тон. На будівництво витратили 3,5 млн штук цегли, на зміцнюючі стіни зв'язку пішло 64 тонни заліза. Товщина стін у основі перевищує чотири метри. На ній було встановлено дванадцять дзвонів вагою від шістнадцяти тонн до восьми кілограмів. Повністю роботи було завершено у 1844 році. Загальні витрати на будівництво склали 110 тис. рублів сріблом або понад 400 тис. рублів асигнаціями.
У 1862 році на дзвіниці був встановлений годинник з боєм, замовлений у Парижі у фірми «Борель».
Але війна нещадна навіть до святинь: 2 березня 2022 року внаслідок обстрілу ращистами міста було пошкоджено Успенський собор Харкова (вибиті вікна та вітражі, пошкоджено церковне начиння та оздоблення)...
Трохи історії - храм Успенського собору було закладено з благословення Самуїла Миславського 14 травня 1771 року. Будівництво тривало 12 років. 8 червня в 1783 році було повністю закінчено зовнішнє та внутрішнє оздоблення Успенського храму. Будівництво однієї із знакових для міста споруд – Успенського собору було завершено. Пізніше того ж року було встановлено головний іконостас собору.
Дзвіниця собору була побудована значно пізніше – у першій половині ХІХ століття.
Ще трохи фактів...
2 листопада, в 1990 році відбулося перше богослужіння у відреставрованому Успенському соборі. Богослужіння.
Реставраційні роботи було розпочато у 1973 році. До 1986-го – у значній частині завершено. Цього ж року у соборі було відкрито органну залу.
Собор Успіння Пресвятої Богородиці (Успенський собор) - один із найстаріших православних храмів Харкова. П'ятий із дванадцяти офіційних символів міста.