Сплеск захворюваності на холеру: симптоми та небезпека

1854
Кількість випадків захворювання на холеру, зареєстрованих у 2022 році, більш ніж удвічі перевищила кількість випадків у 2021-му: 472 000 та 223 000 відповідно.

Як йдеться на сайті Всесвітньої організації охорони здоров'я, 44 країни повідомили про випадки, що на 25% більше, ніж у 35 країнах, які повідомили про спалахи у 2021 році.

У семи країнах – Афганістані, Камеруні, Демократичній Республіці Конго, Малаві, Нігерії, Сомалі та Сирії – зареєстровано понад 10 000 ймовірних та підтверджених випадків захворювання. Зазначається, що чим масштабніший спалах, тим складніше його контролювати.

24 країни наразі повідомляють про активні спалахи, при цьому деякі з них переживають гостру кризу.

Холера – гостра кишкова інфекція, що передається через їжу та воду, забруднену фекаліями, що містять бактерію Vibrio cholerae. Це тісно пов’язане з відсутністю достатньої кількості безпечної води та санітарії через низький рівень розвитку, бідність та конфлікти. Зміна клімату також відіграє свою роль у цьому, оскільки екстремальні кліматичні явища, такі як повені, посухи та циклони, спричиняють нові спалахи.

З жовтня 2022 року Міжнародна координаційна група (МКГ) — орган, який керує екстреними постачаннями вакцин — призупинила стандартну схему вакцинації двома дозами в кампаніях з реагування на спалах холери, використовуючи натомість підхід з одноразовою дозою.

ВООЗ надає підтримку країнам у реагуванні на спалахи холери в екстреному порядку шляхом посилення епіднагляду за здоров’ям населення, ведення випадків захворювання та профілактичних заходів; забезпечення необхідними медичними матеріалами; підтримки інформування про ризики.

Всесвітня організація охорони здоров’я звернулася із закликом виділити 160,4 мільйона доларів на боротьбу з холерою у межах глобального стратегічного плану забезпечення готовності та реагування.

Чим небезпечна холера?

Холера — це гостра діарейна інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією Vibrio cholerae О1 або О139. Холера передається фекально-оральним шляхом від людини до людини, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Без належного лікування може призвести до смерті.

Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 днів. Хвороба зазвичай починається гостро і призводить до різкого зневоднення організму.

Джерелом збудника інфекції є людина – хворий або носій вібріонів.

Холерний вібріон може зберігати життєздатність у воді протягом тривалого часу, у харчових продуктах при кімнатній температурі протягом 2-5 днів, на поверхні плодів і овочів в умовах сонячного освітлення упродовж 8 годин, при низьких температурах та у морській воді — 2 тижнів і більше, у кишечнику окремих річкових та морських тварин — декількох місяців. Під час кип’ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини, є малостійким до висушування, до прямого сонячного опромінення, є надзвичайно чутливим до дії звичайних дезінфектантів.

Симптоми холери

Першими симптомами холери є діарея, блювота, болі у животі.

Характерні симптоми холери:

  • ⇒ частий, до 10 і більше разів на добу, пронос. При цьому людина втрачає  багато рідини – до 20 літрів на добу. У результаті втрати рідини відбувається згущення крові та зневоднення організму;
  • ⇒ через втрату з рідиною мікроелементів з’являються м’язові судоми, частіше за все – починаючи з литкових м’язів;
  • ⇒ загострення рис обличчя, очі западають, синіють губи та вушні раковини;
  • ⇒ холодна шкіра (холера – одна з небагатьох інфекцій, що супроводжуються нормальною або навіть зниженою температурою тіла);
  • ⇒ шкіра втрачає пружність, легко збирається в складки та дуже довго розправляється, а шкіра стоп і рук стає зморшкуватою (так звані “руки прачки”);
  • ⇒ задишка, різка слабкість.

Нагадаємо, у серпні при дослідженні води з Основ’янського водоймища у місті Харкові виділено культуру патогенного холерного вібріона.

Читайте також: