Приблизно третина летальних випадків від раку спричинена поведінковими факторами ризику: вживанням тютюну, високим індексом маси тіла, вживанням алкоголю, низьким рівнем споживання овочів та фруктів, відсутністю фізичної активності.
Вживання тютюну у будь-якому вигляді (звичайні сигарети, кальяни, електронні пристрої для куріння, жувальні суміші) – найнебезпечніший з поведінкових факторів захворюваності на рак. Тютюновий дим містить понад 7 000 хімічних елементів, з яких щонайменше 250 є токсичними, а 69 спричиняють онкологічні захворювання. Куріння навіть однієї сигарети на день може призвести до виникнення раку. Прямий вплив канцерогенів, які можуть спричиняти онкологічні захворювання, не єдиний негативний фактор впливу тютюну на організм. Куріння порушує рівновагу (баланс) імунної системи. Відповідно тютюновий дим може сприяти прогресуванню раку від передракових стадій аж до росту та поширення пухлини.
Куріння тютюну є причиною смертності від раку легень у 90% усіх випадків. Вживання тютюну спричиняє рак ротової порожнини, гортані або носоглотки, стравоходу, сечового міхура, нирок та сечоводу, шлунку, підшлункової залози або печінки, шийки матки та яєчника, кишківника, а також гострий мієлоїдний лейкоз.
На сьогодні від 30 до 50% ракових захворювань піддаються ефективній профілактиці за умови виключення факторів ризику, серед яких повна відмова від тютюну має ключове значення. Для зниження ризику пасивного впливу тютюнового диму на організм слід уникати вдихання тютюнового диму на роботі, вулиці та громадських місцях. На жаль не всі люди дотримуються вимог законодавства щодо заборони куріння.
Пам’ятайте, своєчасна відмова від шкідливих звичок рятує життя. Дізнатись про дієві методи відмови від куріння можна за посиланням https://labcenter.kh.ua/?p=33461.
У разі виникнення перших симптомів, які можуть свідчити про онкологічне захворювання – негайно звертайтесь до свого сімейного лікаря.
Джерело - сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб