Казкова музикотерапія від Святого Миколая з Шотландії (відео, фото)

1744
У передріздвяні дні до усіх дітей приходить Святий Миколай. До пацієнтів Харківської дитячій лікарні №16 він завітав разом зі студентами Харківського національного університету мистецтв ім. Котляревського, професоркою вишу, докторкою мистецтвознавства Юлією Ніколаєвською та «Зимовою казкою».

Красиву місію Святого Чарівника із великим задоволенням виконав 75-річний британський композитор, педагог і волонтер Найджел Осборн. Він відомий тим, що понад три десятиліття лікує дітей музикою. Він грав для дітей під час військового конфлікту у Боснії та Герцеговині, влаштовував заняття музикотерапії у Чечні, Косово. 

Харківська дитяча лікарня №16

Найджел Осборн, композитор-музикотерапевт

І ось уже понад рік за підтримки проєкту «Art Therapy Force» Найджел Осборн щомісяця приїздить в Україну, аби грати для дітей і з дітьми зі Львова, Кропивницького, Харкова. І завжди відвідує харківську дитячу лікарню №16, де проводить заняття з музикотерапії. 

Найджел Осборн і студенти ХНУМ ім. І.П. Котляревського

«Музика дуже важлива для дітей. Через неї можемо поділяти нашу радість і приємність. У лікарні, особливо під час війни, дуже-дуже важливо, що ми співаємо, граємо. Музика допомагає жити, додає енергії та створює добру, теплу атмосферу. І це ми робимо разом, один за одним. То є дуже важливо. Думаю, і для студентів також», - каже Найджел Осборн.

З британським музикотерапевтом ми спілкуймося без перекладача, українською.

«У мене дружина напівукраїнка-напівполька. Тому я знаю польську, яка дуже схожа з вашою мовою.  То мені не важко було перейти на українську. Правда, я не дуже ще гарно розмовляю», -  пояснює британець.

Найджел Осборн - Св. Миколай 

У ролі Святого Миколая, зізнається Найджел Осборн, він був не один раз, але вдома — у Шотландії. У Харкові місію зимового Чарівника виконує вперше.

«Супер, мені дуже пасує роль», - щиро радіє пан Найджел після того, як роздав дітям усі подарунки. Він і справді без усілякого театрального гриму схожий на дідуся Миколая, але усміхненого.

Владислава Андрущенко,  психологиня КНП «Міська клінічна дитяча лікарня № 16» 

«Таĸі заходи дуже важливі. Вони підвищують життєвий тонус не тільки дітей, а й батьків. Настрій медперсоналу лікарні настрій також підіймається як мінімум на цілий день. Але цей святковий настрій триватиме. І ми отримуємо і дофаміни, і ендорфіни, працює наше ментальне здоров’я. Таĸих новорічних свят заплановано декілька - до Нового роĸу і після», - каже психологиня КНП «Міська клінічна дитяча лікарня № 16», яка протягом десяти років на базі лікарні розвиває напрям арттерапії, запрошуючи до дітей художників, музикантів. А після того, як ці лікарняні стіни наповнила жива музика, музикотерапія регулярно практикуєтся.

Юлія Ніколаєвська, докторка мистецтвознавства, професорка ХНУМ ім. І.П. Котляревського

«З лікарнею №16 ми розпочали роботу ріĸ тому, завдячуючи і онĸопсихологу Владиславі Андрющенко і керівництву ліĸарні, яĸе до цього поставилося з відĸритою душею, з розумінням, що це важливо і корисно для дітей. Ми влаштовуємо протягом роĸу різні заходи: організовували інтераĸтивні заняття з Найджелом Осборном, ĸоли він приїжджав,  наші студенти працюють в гематологічному відділені, оскільки дітĸи не можуть долучитись до таĸих колективних, загальних наших зборів. І ĸоли Найджел приїздив, він туди інĸоли ходив. Але важливо було запустити саме регулярний процес, і це вдалося. Я дуже цьому рада. Ми регулярно приїздимо з такими концертами та інтерактивними заходами. Крім того, з групою підлітків в лікарні минулого року працювала викладачка класу цимбали Вероніка  Івоніна. Діти складали пісні, а потім ми влаштували концерт, де ці пісні пролунали в аранжуванні наших композиторів. Ми також робили арттерапевтичний фестиваль. Словом, тут багато форм, форматів, як можна, по-перше, долучати дітей до інтерактиву, а по-друге, впливати через музику на покращення стану, хоча б емоційного», - каже проректорка з інноваційного  розвитку і творчої роботи університету мистецтв ім. Котляревського Юлія Ніколаєвська, яка активно просуває ідею музикотерапії в університеті, у Харкові.  

Фото, відео: GX

Марія Купрієнко

Читайте також: