Це раптовий прояв тривожного розладу, який має фізичні та психоемоційні симптоми.
Панічні атаки часто помилково приймають за серцеві напади, інсульти або інші серйозні захворювання з огляду на їхній раптовий початок та інтенсивні фізичні симптоми: прискорене серцебиття, пітливість, тремтіння, задишка або відчуття задухи, біль у грудях, нудота, запаморочення, озноб, біль у животі, відчуття слабкості. Одночасно можуть проявлятися декілька симптомів.
Фізичні симптоми поєднуються з психоемоційними: почуття страху, жаху чи приреченості, втрата контролю, страх смерті, втрата зв’язку з реальністю.
Вони можуть мати різну інтенсивність і виникати до, після та під час фізичних проявів.
Що робити у разі панічних атак? Дайте доступ кисню. Відчиніть вікна, максимально провітріть приміщення, подихайте у вікно. Якщо є можливість, вийдіть на вулицю.
Сконцентруйтеся на диханні, робіть його максимально глибоким. Адже через різкий спазм дихальних м’язів чи бронхів може виникнути нестача повітря або складність дихання. Спробуйте вправу «дихання по квадрату»: розтягуйте вдих на 5 рахунків, а потім видих. Зробіть затримку дихання на такий самий інтервал і повторіть. Що сильніша атака, то довшими мають бути інтервали – до 7-9 рахунків.
Зафіксуйте відчуття «тут і зараз». Щоб повернутися до реальності, назвіть 5 предметів, які вас оточують. Робіть це вголос і чітко: книжка, чайник, телевізор, шафа, диван. Потім назвіть п’ять білих або чорних предметів. Фіксація на конкретних речах, які вас оточують, відвертає увагу від страху смерті, який виникає під час панічної атаки.
Спробуйте зробити декілька фізичних вправ. Максимально швидко і різко поприсідайте 50 разів. Упродовж рухливості знижується рівень адреналіну – гормону стресу, який виділяється під час атаки.
Кожен має знайти свій спосіб, який допоможе саме йому.
Якщо наведені способи на дали ефекту, треба звернутися до сімейного лікаря або до психотерапевта.