Історія дати
2004 року на 59-й сесії Генеральної асамблеї ООН 8 та 9 травня були проголошені Днями пам’яті та примирення. Адже 7 травня 1945 року в місті Ремсі (Франція) було підписано Акт про повну капітуляцію військ нацистської Німеччини, ратифікований 8 травня у Берліні. 9 травня 1945 року на вимогу Кремля в передмісті німецької столиці Карлсхорсті підписали ще один документ — «Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини». Сталося це о 00:43 годині ночі за московським часом, але за середньоєвропейським все ще було 8 травня, а саме 22:43 години вечора.
У більшості країн Європи та у США щорічно 8 травня відбуваються заходи з вшанування пам’яті жертв Другої світової війни. В Україні, згідно з наказом президента України від 24 березня 2015 року та Закону України «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років», День пам’яті та примирення відзначається з 2015 року.
Символіка
Офіційне гасло 8 травня — «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо». Символом Дня пам’яті та примирення від 2014 року є квітка мак. Саме цей символ має історію котра сягає періоду Першої світової війни. На Західному фронті, недалечко від бельгійського міста Іпр, канадський лікар підполковник Джон МакКрей, після участі у боях та втрати друга, напише поему «На полях Фландрії». Саме маки навесні 1915 року вкрили зранену битвами землю та були закарбовані в поезії, історії та пам’яті ставши символом.
Коли в 1914 році почалася Перша світова війна, американська професорка Мойна Майкл була в Німеччині та допомагала американським туристам повернутися додому. Після вступу Сполучених Штатів у Першу світову війну вона стала доброволицею. Після закінчення війни вона прочитала «На полях Фландрії» і написала: «А тепер факел і червоний мак ми носимо на честь наших мертвих…». Вона виступала за те, щоб мак став символом пам’яті про полеглих на війні. Почалося виготовлення перших версій шовкових маків для збору коштів на підтримку ветеранів.
1921 року було продано мільйон шовкових квітів задля придбання житла військовослужбовцям фондом Ерла Хейга. У 1922 році Британський легіон заснував фабрику, на якій працювали колишні військовослужбовці. Маки виготовляли різних кольорів котрі мали певне символічне значення.
Візуальний образ маку памʼяті, який використовується в Україні, розробив у 2014 році харківський дизайнер Сергій Мішакін з ініціативи Українського інституту національної памʼяті.
8 травня світом розсипаються червоні квіти скорботи та схиляються голови у хвилинах мовчання за загиблими людьми. Але зло не схиляє голови і полями України сьогодні триває боротьба за волю і незалежність. Для ворога – росії, уроки історії минули марно. Українці – загартувались в боях. Тож шануймося, пам’ятаємо, перемагаємо.
За матеріалами Харківського історичного музею ім. В.Ф. Сумцова