Профілактика захворювань щитоподібної залози

8839

Щитоподібна залоза – ендокринний орган вагою 25-30 грамів, розташований на передній поверхні шиї (за формою нагадує метелика), який виробляє гормони тироксин (Т4), трийодтиронін (Т3) та кальцитонін. Ці гормони потрібні для нормального функціонування практично всіх органів та систем організму, вони впливають на імунну, нервову, серцево-судинну системи і обмін речовин.

Щитоподібна залоза не може працювати без достатньої кількості йоду в організмі, оскільки він є невід’ємним компонентом її гормонів. Добова норма йоду становить 150-300 мкг, але більшість мешканців України споживають лише 40-80 мкг. Найбільшу нестачу йоду відчувають жителі  західних областей  України та на півночі країни (Чернігівська область).

Недостатня кількість йоду викликає порушення діяльності щитоподібної залози, що зумовлює виникнення такого захворювання як ендемічний зоб, а також призводить до зниження інтелектуальної працездатності, затримки фізичного розвитку, порушення формування репродуктивної функції, безпліддя, невиношування вагітності, передчасних пологів.

В Україні на долю захворювань щитоподібної залози припадає понад 40% від усіх ендокринних захворювань. Недуга може бути з народження (зазвичай гіпотиреоз) або розвинутися з віком (часто після менопаузи у жінок). Особливо пильними варто бути жінкам – у них проблеми із гормонами щитоподібної залози виникають частіше, ніж у чоловіків. Зокрема, від гіпертиреозу (дифузного токсичного зоба) жінки страждають у 9 разів частіше, ніж чоловіки.

Найбільш поширені ознаки захворювання щитоподібної залози: зміна ваги (підвищення рівня гормонів призводить до схуднення, а зниження – до зайвих кілограмів), раптові перепади настрою (безпричинна апатія, надмірна тривожність, агресія, плаксивість чи емоційна збудливість), дискомфорт у шийному відділі хребта (важко дихати чи ковтати, набрякає горло, хрипне голос), сухість шкіри, ламкість нігтів і волосся, сонливість, неуважність.

Профілактика захворювань щитоподібної залози:

  • ⇒ вживайте йодовмісні продукти: морепродукти (морська риба, морська капуста, креветки, кальмари), ягоди, горіхи, використовуйте для приготування страв йодовану сіль;
  • ⇒ знайдіть свій комфортний спосіб боротьби із стресами, намагайтеся якомога спокійніше реагувати на емоційні потрясіння;
  • ⇒ відмовтесь від шкідливих звичок та дотримуйтесь здорового способу життя;
  • ⇒ регулярно проходьте обстеження щитоподібної залози (високий ризик захворіти передається у спадок, а регулярне УЗД щитоподібної залози допоможе розпочати лікування вчасно).

Якщо підозрюєте у себе проблеми із щитоподібною залозою – одразу зверніться до лікаря!

Джерело - сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб