"Зелені легені" Харківщини пробиті ворожими снарядами (фото, відео)

621
Під час війни ліс теж розстрілюють та палять живцем вороги.

Ліс – унікальний дарунок природи!  Щорічно 21 березня відзначають важливу дату – Міжнародний день лісу!

Ліс - це легені нашої планети! Тому дуже важливо зберігати зелені насадження!

А ще ліс - це неймовірний лікар! Лікують не тільки рослини, а й сам звук лісу. У деяких країнах можна навіть подзвонити та послухати ліс. Ми знайшли відео зі звуками весняного лісу для настрою:


В Україні ліси займають близько 16% території. Тут ростуть понад 30 видів дерев, серед яких домінують сосна, дуб, бук, ясен, липа, ялина, береза, вільха, граб і ялиця. Українські ліси займають чільне місце в Європі за своїм біорозмаїттям, в тому числі грибів, лишайників, мохів, папоротей, трав'янистих і чагарникових квіткових рослин. Тваринний світ наших лісів – теж різноманітний: від черв'яків і молюсків до птахів і ссавців.

Притягують своєю первісною красою букові ліси найбільш глухих урочищ Карпат. Тут багатовікові дерева-гіганти з буками-велетнями, які неможливо обхопити руками, чергуються з молодими і середньовіковими деревами. Велика кількість мертвої деревини служить відмінним кормом для бактерій і грибів. Букові праліси Карпат занесені до списку об'єктів природної спадщини ЮНЕСКО. У список ЮНЕСКО входять 5 заповідних масивів Карпатського біосферного заповідника.

Не зачеплені рубками, смерекові ліси Карпат ростуть на верхніх схилах хребтів Горгани, Чорногора і Мармароси. Це високо над рівнем моря, не менше 1200 м. Ліси не потрапляють під об'єкти господарської діяльності, тому ці дерева вражають своїми величезними розмірами. У цих лісах на зарослих мохом і грибами стовбурах, що впали, вже ростуть молоді деревця. Ці місця славляться численними представниками тваринного світу.

Цікава і Цуманська пуща - одна з лісових територій Полісся. Розташована вона в межах однойменного національного парку в Ківерцівському районі Волинської області. Тут розкинулися дрімучі широколисті ліси, де переважають дубові дерева. Особливістю цих лісів є вікові дуби, а ще їхні мешканці – зубри. Це одне з небагатьох місць в Україні, де можна в природі зустріти цих величних тварин.

Більшу частину лісів Полісся становлять соснові ліси, що перемежовуються з різноманітними типами боліт. Південно-західним форпостом цих унікальних ландшафтів вважають сфагнові болота в Харківській області, які можна побачити в Слобожанському національному парку.

Біорозмаїття українських дібров вважається найбагатшим серед лісів Європи, а найбільші їх масиви розташовані на сході України, в лісостепу. Причому Харківський регіон посідає перше місце за площею дубових лісів. Місцеві липово-кленово-ясеневі діброви дуже мальовничі, особливо в квітні, коли земля вся покрита синім килимом квітучої проліски сибірської, пізніше зацвітають хохлатки, медунки, анемони й тюльпани. Кращі масиви цих дібров зберігаються в національному парку Гомільшанські ліси.

Цікавий і Чорний ліс в Знам'янському районі Кіровоградської області. Це один з південних лісових масивів України, де родючі ґрунти й теплий клімат допомагають дубам досягати великих розмірів. Крім того, Чорний ліс увійшов в історію. Так, з 1917 по 1921 роки під час визвольної боротьби цей ліс був у центрі так званої республіки Чорного Лісу – території, контрольованої українськими повстанцями.

Всі ці ліси являють собою справжнє надбання України. У наших силах не тільки зберегти ці перлини нашої природи, але й примножити лісові багатства країни!

На жаль, під час війни гинуть і дерева... Рашисти створюють справжній екоцид в Україні.

Перші випадки умисного підпалювання лісових масивів було зафіксовано ще 12-14 березня 2022 року, коли росіяни запалювали ліси в Зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Пожежа, яка знищила 15 тисяч га лісів (в т.ч. заражених радіацією) на ділянці від Ірпеня до Чорнобиля відбулася в дні, коли вітри були спрямовані в бік Києва. Не менш масштабні пожежі вирували й на Херсонщині (у Чорноморському біосферному заповіднику й Національному природному парку “Білобережжя Святослава”) та в Національному природному парку “Святі гори” на Донеччині.

Пожежа, яка майже тиждень тривала у серпні 2023 року на окупованому росіянами Джарилгачі на Херсонщині знищила 16 кілометрів території острова, де сконцентрована основна частина всіх цінних видів степової екосистеми національного природного парку “Джарилгацький”. У вересні 2023 року в біосферному заповіднику “Асканія Нова” на тимчасово окупованій частині Херсонщини знову палало близько 7 тисяч гектарів ділянки “Південна”...

Зазнали шкоди від російських окупантів і ліси Харківщини. Зокрема, через обстріли пожежі сталися поряд з селами Подоли, Глушківка, Маяк, Золочів, Курилівка, Кучерівка, Синьківка та багатьма іншими населеними пунктами ( (докладніше в новині GX).

Але не лише війна загрожує лісам. Часто ми самі винні (докладніше у новині GX - "")...

До того ж ліс став небезпечним, бо ворог залишає за собою міни та розтяжки.

Нагадаємо, на Харківщині заборонили відвідування населенням лісів та полювання на території регіону в період воєнного стану. Також під забороною в’їзд до лісових масивів на автотранспорті. Відповідне розпорядження опубліковано на сайті обласної військової адміністрації.

Як зазначається у документі, заборона введена з метою запобігання виникненню пожеж у лісах, забезпечення безпеки населення та здійснення заходів правового режиму воєнного стану в Харківській області.

Але вже навіть під час війни працівники СКП «Харківзеленбуд» працюють над відродженням лісу (Докладніше у новині GX). Зелені саджанці вселяють надію!Віримо! Україна переможе, а наші ліси ще приголомшать своєю красою.

Фото та матеріал: GX, Наталія Бойченко, ДСНС, відкриті джерела

 

Читайте також: