Сьогодні жодних сліз: Великдень померлих або Радониця (фото, відео)

1034
Сьогодні в кожній домівці буде лунати радісна молитва про померлих - Радониця!
У 2023 році Радониця випадає на 25 квітня. Радониця - язичницьке свято поминання покійних. З прийняттям християнства воно переплелося з православними традиціями й стало батьківським днем. Назва "Радониця" перекладається як "радісна молитва про померлих". Чому радісна? Це говорить про радісне Воскресіння Христа і прийдешнє воскресіння всіх мертвих.Зараз Радониця - це загальноцерковне поминання покійних. Спочатку поминки влаштовували на Червону гірку, але так як вона випадає на Світлу седмицю, коли не можна поминати померлих, то дату перенесли на наступний тиждень.


Цього дня наші предки традиційно готували кутю, млинці, фарбували яйця в зелений і жовтий (колір скорботи) і несли їжу на могили померлих. Частину, що призначалася для духів померлих, закопували в землю, а яйцями "христосалися з рідними" - розбивали об хрест.

Вдома на підвіконні залишали склянку води та шматочки хліба, а ввечері під час поминальної вечері ставили на стіл три порожні тарілки - щоб померлі поснідали, пообідали й повечеряли. Решту їжі роздавали нужденним.
Православну Радоницю вважають Великоднем померлих - в цей день не потрібно плакати, вважається, що душі померлих разом з живими радіють Воскресінню Христовому.На Радоницю потрібно піти до церкви й помолитися за покійних. Можна подати поминальні записочки з іменами померлих рідних, яких священник згадує під час служби.
Після богослужіння йдуть на цвинтар - несуть фарбовані яйця і паски, прибирають могили. Іноді також запрошують священника для панахиди або літії. Якщо немає можливості, тоді можна запалити свічку і помолитися самим.

На Радоницю слід згадати покійних хорошим словом. У цей день потрібно обов'язково подати милостиню, відмовляти не можна - поділітися продуктами або грошима. Працювати можна тільки якщо є гостра потреба, але краще всі справи перенести на інший день.

На Радоницю не можна: сумувати й плакати; залишати їжу на кладовищі - це забобони, і церква цього не вітає, адже душа перебуває з Богом; поминати померлих алкоголем - можна випити трохи вина; ставити перед фотографією померлого горілку і чорний хліб; сваритися і лаятися; вінчатися. Не можна також на Радоницю сіяти й садити на городі та в полі - це вважається поганою прикметою.
Цього річ на Радоницю з ранку падав дощ, за прикметами, буде багатий урожай.Фото, відео та матеріал: GX, Наталія Бойченко, соцмережі 
Читайте також: