Історичний факт. День народження поета і журналіста, який звільняв Харків

783
Коли ворог знову завдає ударів по Харкову, доречно згадати минуле, коли видатні сини України брали участь у звільненні міста.

Пам'ятаємо! Цього дня, 23 січня, в 1891 році народився один із найвідоміших українських поетів Павло Григорович Тичина.

Він народився у селі Піски Чернігівської області, але частину творчого життя провів у столичному Харкові, проживав у знаменитому та зловісному письменницькому будинку «Слово».

Тичина ще за життя став якщо не класиком, то хрестоматійним автором. Його твори стали частиною шкільної програми. 

 Павло Тичина у 1923 році переїхав до Харкова. Тут він працював у місцевій пресі, багато писав, вивчав вірменську, грузинську та тюркську мови.На початку 30-х отримав квартиру в письменницько-акторському будинку «Слово», більшість жителів якого згодом опинилася в катівнях НКВС. Попри звинувачення у буржуазному націоналізмі Тичині вдалося уникнути репресій.

"Геніальний Тичина вмер. Лишився жити чиновник літературної канцелярії, довічно хворий на манію переслідування, жалюгідний пігмей із великим ім'ям Тичини. Творчість Тичини 30-х років — це тільки маніпуляції над небіжчиком, спроби використати мерця. Як не моторошно це казати, але наступна творчість Тичини — це майже ірреальні спроби примусити усміхатися голий череп. Вірші поета перестали бути актом індивідуальної творчості: ці бездарні версифікаційні вправи уже писав хтось — але мертвою поетовою рукою. Кажуть, не одну ніч Тичина лягав спати не роздягаючись: він чекав арешту…", - написав про ті роки в житті Тичини український письменник Василь Стус («Феномен доби).

Як військовий кореспондент Тичина брав участь у звільненні Харкова, був поранений. Під час поїздки на мітинг з нагоди визволення міста 30 серпня 1943 року автомобіль, яким їхав Тичина, обстріляв німецький винищувач.

Згодом Тичина став чи не головним українським офіційно визнаним поетом. Він здобував всі найвищі вітчизняні премії... Разом з Ліною Костенко та Іванем Драчем був номінантом на Нобелівську премію з літератури.

Помер Павло Григорович Тичина 16 вересня 1967 в Києві (у віці 76 років).

Фото та матеріал: відкриті джерела