Харків'яни сьогодні промовляють слова світлої молитви (фото)

639
Сьогодні в кожній домівці лунає молитва про померлих - Радониця!


Пам'ятаємо! На дев'ятий день після Великодня, у вівторок другої седмиці Православна церква встановила поминання покійних. В народі цей день називають Проводами або Радоницею. Цього дня християни ніби розділяють пасхальну радість воскресіння Спасителя з членами Церкви, що вже залишили цей світ. За свідченням святителя Іоанна Златоуста (IV ст.), це свято відзначалося на християнських кладовищах вже в давнину.

Радониця — язичницьке свято поминання покійних. З прийняттям християнства воно переплелося з православними традиціями і стало батьківським днем. Назва "Радониця" перекладається як "радісна молитва про померлих". Чому радісна? Це говорить про радісне Воскресіння Христа і прийдешнє воскресіння всіх мертвих.

Зараз Радониця — це загальноцерковне поминання покійних. Спочатку поминки влаштовували на Червону гірку. Однак вона випадає на Світлу седмицю, коли не можна поминати померлих, тому дату перенесли на наступний тиждень. У 2024 році Радониця випадає на 14 травня.
Цього дня наші предки традиційно готували кутю, млинці, фарбували яйця в зелений і жовтий (колір скорботи) і несли їжу на могили померлим. Частину, що призначалася для духів померлих, закопували в землю, а яйцями "христосалися з рідними" - розбивали об хрест.


Вдома на підвіконні залишали склянку води та шматочки хліба (паски), а ввечері під час поминальної вечері ставили на стіл три порожні тарілки - щоб померлі поснідали, пообідали і повечеряли. Решту їжі роздавали нужденним.
Православну Радоницю вважають Великоднем померлих — в цей день не належить плакати, вважається, що душі померлих разом з живими радіють Воскресінню Христовому.

На Радоницю потрібно піти до церкви й помолитися за покійних. Можна подати поминальні записочки з іменами померлих рідних, яких священник згадує під час служби.

Після богослужіння в мирні часи люди йшли на цвинтар — несли крашанки і паски, прибирали могили. Іноді також запрошують священника для панахиди або літії. Якщо немає можливості, тоді можна запалити свічку і помолитися самим.На Радоницю слід згадати покійних хорошим словом. У цей день потрібно обов'язково подати милостиню, відмовляти не можна — поділіться продуктами або грошима. Працювати можна тільки якщо є гостра потреба, але краще всі справи перенести на інший день.


На Радоницю не можна: сумувати та плакати; залишати їжу на кладовищі - це забобони, і церква цього не вітає, адже душа перебуває з Богом; поминати померлих алкоголем - можна випити трохи вина; ставити перед фотографією померлого горілку і чорний хліб; сваритися і лаятися; вінчатися. Не можна також на Радоницю сіяти та садити на городі і в полі - це вважається поганою прикметою.

Нагадаємо, цього тижня мешканцям Харкова порадили уникати відвідин міських цвинтарів.


Фото: Наталія Бойченко, відкриті джерела

Читайте також: