Харків згадує відомого фізика-ядерника, який висунув власну версію аварії на Чорнобильській АЕС

812
Цікаві історичні факти з життя міста.

Пам'ятаємо! Цього дня, 17 лютого, в 1919 році народився Борис Дубовський – відомий фізик-ядерник, один із найвидатніших випускників Харківського університету.

Дубовський навчався на кафедрі відомого вченого Кирила Синельникова, який був добре знайомий із академіком Курчатовим і брав участь в атомному проєкті. Курс був визначним. На ньому навчалися Борис Веркін (засновник та директор Харківського фізико-технічного інституту низьких температур), академік Яків Файнберг.

Після закінчення інституту Дубовський деякий час працював у Харківському фізико-технічному інституті. Згодом займався питаннями ядерної безпеки.

Висунув власну версію аварії на Чорнобильській АЕС. Вважав, що катастрофа сталася через те, що не було враховано досвіду менш масштабних аварій і в конструкцію реактора не було внесено змін.

Виступив із критикою кримінального переслідування персоналу станції. П'ятеро співробітників ЧАЕС було притягнуто до кримінальної відповідальності.
1989 року в листі до Михайла Горбачова Дубовський писав:

«Несправедливе звалювання на Чорнобильський персонал, що продовжується, відповідальності виключає подальший розвиток енергетики — неможливо в майбутньому виключити помилки персоналу. Допущені персоналом порушення за мінімальної відповідності захисту реактора своєму призначенню звелися б тільки до тижневого простою».