Поняття шумового забруднення формується в результаті вивчення впливу різноманітних звуків на людину. Інтенсивність шумового забруднення (тиску) вимірюється в децибелах (дБ). Як розповіли в Харківському обласному центрі контролю та профілактики хвороб, шум інтенсивністю 85 дБ і більше призводить до фізіологічних і психологічних негативних наслідків на нервову систему, сон, емоції, працездатність. Захистити себе від впливу шуму можливо лише за межами міста. В міських квартирах залишається лише один вихід – проведення шумової ізоляції, яка досягається сучасними будівельно-оздоблювальними матеріалами. Значний ефект дає благоустрій житлових районів.
Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 22 лютого 2019 року № 463 затверджено «Державні санітарні норми допустимого рівня шуму в приміщеннях житлових та громадських будинків і на території житлової забудови».
Щодо запобігання шкідливій дії шуму на постійних робочих місцях мають бути спрямовані на зміну технології процесів і конструкцій машин, що є джерелами шуму. Застосовують також установку глушників для поглинання шуму вихлопу повітря. Велике значення має звукоізоляція.
Індивідуальними засобами захисту від шуму є різні типи навушників. Слід також проводити регулярні запобіжні та періодичні медичні огляди.