Що таке криптоспоридіоз

2554

Криптоспоридіоз – паразитарна інфекція, що протікає з ураженням слизових оболонок шлунково-кишкового тракту та супроводжується діареєю.

Проблема захворюваності криптоспоридіозом тривалий час була пов’язана з ветеринарною медициною. І лише на початку 80-х років стало відомо про здатність збудника викликати захворювання у людей, в першу чергу з синдромом набутого імунодефіциту (СНІД). Сьогодні  криптоспоридіоз становить серйозну медичну проблему у зв’язку з широкою розповсюдженістю збудника. Наявність значної кількості природних резервуарів інфекції, низька інфікуюча доза та висока резистентність збудника до дезінфектантів сприяє виникненню спалахів криптоспоридіозу. Найвідоміший з них  виник у 1993 році (штат Вісконсин, США), коли постраждало більше 400 тис. осіб внаслідок вживання питної води з міського водогону, забрудненої стічними водами у період весняного паводку.

В Україні щорічно реєструється близько 50 випадків криптоспоридіозу.

Збудником криптоспоридіозу є кокцидії (дрібні одноклітинні мікроорганізми), які паразитують у шлунково-кишковому тракті людини та різних тварин (мишей, крис, телят, ягнят, козенят, поросят, лошат) й птахів. Найчастіше криптоспоридіозм хворіють діти раннього віку, мандрівники, хворі з ослабленим імунітетом та медичний персонал.

Зараження криптоспоридіозом відбувається при безпосередньому контакті з хворою людиною, тваринами, грунтом, вживанні сирого молока, води з відкритих водоймищ.

Захворювання розпочинається гостро з появи водянистих рясних випорожнень з неприємним запахом від 2 до 10 разів на добу, що супроводжуються переймоподібним болем у животі, бурчанням та зневодненням організму. У хворих знижується апетит, з’являється нудота, блювота, загальна слабкість, головний біль, іноді виникає субфебрильна гарячка. Зустрічається також криптоспоридіоз дихальної системи, який проявляється кашлем, тяжким диханням, задухою. У деяких випадках уражаються  жовчовивідні шляхи, підшлункова залоза, що супроводжується болем у правому підребер’ї, жовтяницею, нудотою, блювотою та діареєю.

Зважаючи на особливість розповсюдження збудника та значну його стійкість до впливу факторів зовнішнього середовища і хімічних речовин, заходи профілактики повинні бути спрямовані на охорону об’єктів зовнішнього середовища від біологічного забруднення та вдосконалення технологій очистки води.

Щоб запобігти зараженню криптоспоридіозом необхідно:

– уникати купання у місцях, не обладнаних для масового відпочинку;

– дотримуватись правил особистої гігієни (мити руки після догляду за хворим, контакту з грунтом, тваринами);

– ретельно мити зелень, овочі та фрукти перед вживанням;

– не споживати воду та молоко без термічної обробки (доводити до кипіння та кип’ятити протягом 1 хв);

– дотримуватись правил зберігання, транспортування, приготування та реалізації продуктів харчування, питної води.

Джерело - сайт Харківського обласного лабораторного центру