Руйнування комунальних систем життєзабезпечення, житла, медзакладів внаслідок постійних обстрілів Харкова, безпрецедентна міграція людей призвели до порушення санітарно-побутових умов. Лікарі стверджують, що зараз збільшився ризик захворіти інфекційними недугами через воду, харчі, а також контакти в побуті.
Наразі на особливому контролі санітарних медиків регіону є якість водопровідної води, зокрема у Харкові.
Як стверджують у міській філії Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб, за 6 місяців поточного року майже в 30% відібраних проб з комунального водогону і тупикових колонок виявлено мікробне забруднення, що є «результатом пошкодження комунальних мереж внаслідок постійних обстрілів».
Харків’ян запевнили, що «проведено низку відповідних заходів з метою недопущення виникнення ускладнень». Проте воду з водопроводного крана перед споживанням в їжу необхідно кип’ятити, - наполегливо радять лікарі.
Що таке Гепатит А
Гепатит А – це гостре вірусне захворювання, яке характеризується ураженням печінки та жовчовивідних шляхів, важкими ускладненнями.
Джерело інфекції. Тільки хвора людина. За два тижні до появи жовтяниці вірус виділяється назовні і людина в цей час стає заразною – саме тоді, коли ніхто і не підозрює про гепатит. З моменту появи жовтяниці вірус припиняє виділятися і людина стає безпечною для оточуючих.
Як передається вірус? Від людини до людини (після контакту з хворим або його речами), через забруднену воду, харчові продукти, предмети вжитку, брудні руки.
Які перші ознаки захворювання? Від моменту зараження до появи перших клінічних ознак хвороби проходить від 7 до 45 днів. Захворювання починається гостро – температура тіла підвищується, з’являється головний біль, ломота в тілі, знижується апетит, виникають нудота, блювота, гіркота в роті, важкість та тупий біль в правому підребер’ї, далі приєднується жовтяниця шкіри та очей.
Що робити коли захворіли? Хворого потрібно ізолювати та звернутись до лікаря. В жодному разі не займайтеся самолікуванням.
Як запобігти захворюванню? Важливими заходами профілактики вірусного гепатиту А є:
- – дотримання правил особистої гігієни, обов’язкове миття рук з милом, особливо перед приготуванням та вживанням їжі, після відвідування громадських місць;
- – для пиття і приготування їжі використовувати воду питну гарантованої якості, краще бутильовану або з централізованих джерел водопостачання – кип’ячену;
- – перед споживанням овочів, фруктів та ягід необхідно їх добре промити проточною водою, у разі неможливості – обдати окропом;
- – купувати і вживати харчові продукти гарантованої якості і відповідними термінами зберігання.
Медики стверджують, що від вірусного гепатиту А можна надійно захиститися, якщо щепитися.
"Зробити щеплення можна і за власним бажанням, придбавши вакцину самостійно і звернувшись до сімейного лікаря для його проведення або у приватному закладі охорони здоров’я, яке має відповідну вакцину", - повідомили лікарі.
Галина Половик