Профілактика правця для дорослих

3020
Правець – це інфекційне  захворювання з високим рівнем летальності, яке може виникнути після будь-яких травм з пошкодженням шкірних покривів та слизових оболонок, забруднених спорами збудника.

Правець простіше попередити, ніж лікувати, оскільки його лікування навіть при використанні найсучасніших методів є надзвичайно складною проблемою.

Питання профілактики правця є особливо актуальним в період воєнного часу – як для збереження здоров’я військовослужбовців, так і в зв’язку з підвищеним ризиком травмування серед цивільного населення.

Наразі рівень охоплення дорослого населення вакцинацією проти правця у м. Харків та  Харківській області є вкрай незадовільним, що може сприяти виникненню випадків захворювання на правець і дифтерію та їх поширенню.

Захист від правця починається з першого року життя.  Повний курс імунізації передбачає первинну вакцинацію, що включає три щеплення АКДП-вакциною з інтервалом в один місяць та першу ревакцинацію, яку проводять у 18 місяців життя. Ревакцинацію проти дифтерії та правця у 6 років проводять АДП-анатоксином, наступну у 16 років – АДП-М.

Однак, вакцинація проти дифтерії та правця, проведена у дитячому віці,   не дає імунітету на все життя, тому дорослим кожні 10 років необхідно проводити ревакцинацію, починаючи з 26-ти років.

Для запобігання виникненню правця у випадку можливого інфікування необхідно проводити екстрену профілактику, яка показана у разі наявності:

  • ⇒ травм із порушенням цілісності  шкірних  покривів та слизових оболонок;
  • ⇒ відморожень та опіків (термічних, хімічних, радіаційних) другого, третього та четвертого ступенів;
  • ⇒ проникних пошкодженнях шлунково-кишкового тракту;
  • ⇒ гангрени або некрозі тканин будь-якого етапу, абсцесах;
  • ⇒ укусів тваринами;
  • ⇒ пологів поза медичними закладами;
  • ⇒ позагоспітальних абортів тощо.

Екстрена профілактика правця передбачає окрім первинної  хірургічної обробки рани обов’язкове створення імунологічного захисту.

Для екстреної імунопрофілактики використовується АДП-М – адсорбований  дифтерійно-правцевий  анатоксин зі зменшеним вмістом антигенів, або ППЛІ – протиправцевий   людський   імуноглобулін. Отримана екстрена профілактика правця не впливає на необхідність проведення подальшої планової імунізації.

Щеплення дорослих від правця проводиться безоплатно в закладах охорони здоров’я за місцем заключення декларації з сімейним лікарем.

Джерело - сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб