Чим небезпечні кліщі та як від них захиститися

2305

З початком теплого сезону ми проводимо більше часу на природі, де є можливість «спіймати» кліща. Кліщ – це дуже небезпечна комаха, яка є переносником багатьох захворювань, у тому числі  кліщового енцефаліту та бореліозу (хвороба Лайма) – тяжких хвороб, що можуть призводити до інвалідизації та смерті.

Кліщі зазвичай заселяють відкриту місцевість, можуть існувати на територіях дачних  ділянок, приватних домогосподарств, парків.

Найчастіше вони перебувають у траві на висоті 20-60 сантиметрів і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.

Сезон їх активності починається відразу після сходження снігу, досягає максимуму наприкінці травня – початку червня та закінчується у серпні – жовтні.

Як і від інших життєвих неприємностей, стовідсоткового захисту від кліщів не існує. Але є способи, які значно знизять ризики їх присмоктування до тіла.

При відвідуванні паркових зон, скверів, лісових масивів, територій, прилеглих до водойм, необхідно одягати захисний одяг.

Головна вимога безпеки – залишити щонайменше відкритих поверхонь шкіри. Перевагу необхідно надавати одягу світлого кольору  із довгими рукавами та холошами, які щільно прилягають до зап’ястя  та  щиколоток. На голову бажано одягти капюшон або хустку, які захищають шию.

Уберегти себе та свого улюбленця від кліщів можна за допомогою репелентів (засоби, що відлякують кліщів), які є у вільному продажу.

При поверненні додому необхідно зняти із себе весь одяг, прийняти душ, оглянути одяг та шкіру.

У випадку виявлення на тілі кліща, необхідно відразу звернутися до лікаря, де вам допоможуть видалити кліща і проконсультують щодо подальших дій.

Довідка. Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз, Лайм-бореліоз) — інфекційне трансмісивне захворювання. Інфекцію переносять іксодові кліщі.

Одним із джерел інфекції є годувальники кліщів — невеликі ссавці й деякі види птахів.

Більшість випадків хвороби Лайма фіксують із травня до листопада. Це період найвищої активності іксодових кліщів. Лише третина хворих може пригадати епізод укусу кліща.

Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів (7–14 у середньому). Сприйнятливість людей до захворювання висока.

Ймовірність укусу кліща і зараження хворобою Лайма найвища серед людей, які багато часу перебувають на відкритому повітрі, особливо у лісах, лісопарках тощо. Від хворого до здорової людини збудник не передається.

Читайте також: