Яким буде курс гривні у найближчі місяці

5111
Гривня, яка втрачала в ціні кілька тижнів поспіль, трохи зміцнилася в останніх числах березня. І хоч падіння було поступовим, чимало людей знову заговорили про ризики обвалу національної валюти.

Та чи реальний такий сценарій? Центр громадського моніторингу та контролю з’ясував, що впливає на курс гривні та чи чекати від неї подальшого знецінення.

Відсутність допомоги США та блокування кордону

Затримка із міжнародною допомогою — ключовий фактор, який впливає на курс гривні. Передусім, йдеться про фінансову допомогу від США, адже пакет підтримки, який передбачав виділення близько 8 млрд доларів, досі не схвалили.

Події на фронті — також мають вплив на стан національної валюти. За словами президента інвестиційної групи “Універ” Тараса Козака, свою роль зіграв навіть відступ українських військ з Авдіївки. “Хтось панікує: що буде з Україною після того, як ЗСУ залишили це місто? І ситуативно попит зростає. Реагуючи на це, Нацбанк підвищує офіційний курс. Потім, за деякий час, коли ситуація заспокоїться, НБУ поведе цю “криву” в інший бік для того, щоб навіть певною мірою “покарати” спекулянтів та панікерів, які зараз розгойдують ситуацію”, — переконаний економіст.

Повзти донизу гривню може змушувати й блокування україно-польського кордону. Адже перекрита межа впливає на експорт з України частини сільськогосподарської продукції, який приносить у бюджет валютну виручку. “Чергове блокування на кордоні знижує можливості українського експорту та скорочує пропозицію валюти на нашому міжбанку, що, зі свого боку, зменшує статистику валютних торгів”, — пояснює фінансовий аналітик видання “Мінфін” Олексій Козирєв.

Нетипова валюта

На думку Тараса Козака, як на валюту країни, що воює, гривня дуже непогано тримається. “Інші країни, що воювали й велику частину своїх бюджетів витрачали на війну, змушені були фінансувати її в тому числі й за рахунок грошового друкарського верстата.  Якби Україна поводилася таким же чином, то інфляція й девальвація у нас щороку становили б сотні відсотків”, — говорить Козак.

Але Україна пішла іншим шляхом. Лише у 2022 році інфляція була порівняно високою — понад 26%. Приблизно таким же було й знецінення гривні. У 2023  інфляція в Україні знизилася до 5,1%. А цьогоріч за уточненим прогнозом Нацбанку становитиме 8,6%.

Коливання триватимуть

Загалом економісти не виключають що до кінця року курс національної валюти може сягнути 40-41 грн за долар. Проте впродовж року найімовірніше залишатиметься у межах 39 гривень за долар. Зокрема, у зміцненні позиції національної валюти традиційно відіграє роль посівна кампанія, яка триває по всій країні. Аграріям треба закуповувати техніку, пальне, добрива, засоби захисту рослин. І вони заводять валюту в Україну та продають її.

Також у другій половині березня Україна отримала перший транш від Європейського Союзу у 4,5 млрд євро в рамках перехідного фінансування, передбаченого програмою Ukraine Facility. Крім того, до держбюджету надійшов третій транш фінансової підтримки в межах програми розширеного фінансування EFF від Міжнародного валютного фонду у 880 мільйонів доларів. Все це сприятиме стабілізації національної валюти. Та все ж певна турбулентність зберігатиметься доти, доки США остаточно не визначиться з наданням фінансової допомоги Україні.

Козак своєю чергою пояснює: незначні коливання чи навіть послаблення гривні — абсолютно нормальні. “Все робиться для того, аби на цьому ринку було менше можливостей спекулювати. Такого, як іноді бувало — “купи долари та сиди на них —  обов’язково виграєш”, — нині немає. Якщо спрощено, Нацбанк запропонував таку стратегію для українців, банків, компаній: інвестуйте в дохідні гривневі інструменти й матимете прибуток у доларах. Регулятор ніби каже: більше, ніж 15% річних (це рівень дохідності ОВДП і депозитних сертифікатів НБУ), не буде”, — вважає економіст.