"Я з утіхою згадую своє перебування у Харкові". Школа і вулиця у нашому місті носять ім'я легендарної українки (фото, відео)

4422
Цікаві факти з історії міста.

Сьогодні — річниця від дня народження легендарної української письменниці, поетеси та перекладачки Лесі Українки.

Лариса Петрівна Косач-Квітка (Леся Українка) народилася (13) 25 лютого 1871 року у місті Новоград-Волинський. Мати дівчинки — відома письменниця Олена Пчілка. Вже у віці п'яти років Леся почала грати й складати невеликі музичні п'єси, а у вісім років написала перший вірш. Юна поетеса опанувала кілька іноземних мов.



З десяти років дівчинка хворіла на туберкульоз кістки, тому не змогла далі займатися музичною кар'єрою. Натомість уже з 12 років вона розпочала свою літературну діяльність. Спершу Лариса переклала книгу «Вечори на хуторі» Миколи Гоголя. На той час вона друкувалася в журналах «Літературно-науковий вісник», «Зоря» та «Життя і слово».

У віці 19 років для молодших сестер Леся Українка написала підручник «Стародавня історія східних народів». У 1893 році вже було опубліковано невелику книжечку її віршів. В 1896 році була написана перша п'єса Лесі Українки – «Блакитна троянда». Найвідоміші твори тих років - «Думи і мрії» (1899), «Відгуки» (1902), «Пісні про волю» (1905), «Кассандра» (1907).

Практично все своє життя Леся провела в поїздках, зумовлених необхідністю лікування, - вона побувала у багатьох країнах Європи, Єгипті, на Кавказі, у Криму... Усе це збагатило враження письменниці та сприяло розширенню її світогляду.

У 1911 році був надрукований один із найкращих її творів – драма-феєрія «Лісова пісня» (за її мотивами поставлено оперу, фільм, балет). Також Леся Українка займалася перекладами, серед яких найкращим визнано «Книгу пісень» (Гейне). У літературній творчості письменниці помітна тема батьківщини та свободи, мотиви природи та любові, пройняті сумними настроями та надзвичайною тонкістю.

Світ попрощався із прекрасною українкою (19 липня) 1 серпня 1913 року. Леся Українка померла від кісткового туберкульозу та невиліковної хвороби нирок в Сурамі Тифліської губернії. Їй було лише 42 роки...

Її творчість стала легендарною і житиме у віках.

На ґанок головного входу до будівлі Харківської спецшколи №3 на вул. Л. Українки, 4, висить пам'ятна дошка відомій поетесі, іменем якої названо вулицю.


"Я з утіхою згадую своє перебування у Харкові...", - на дошці викарбовано слова, якими письменниця згадувала наше місто.



У Харківському театрі для дітей та юнацтва ще 1993 року заслуженим артистом України Олександром Біляцьким було поставлено п'єсу "Лісова пісня".



У 2021 році в Харківському академічному драматичному театрі відбулася прем'єра драми-феєрі "Лісова пісня" у постановці режисерки Ольги Туруті-Прасолової.





До речі, у 2023 році під час війни відбулася прем'єра мультфільму “Мавка. Лісова пісня”, який підкорив не лише серця українців, а й глядачів у багатьох країнах світу. Того ж року до Дня усіх╦закоханих "мовою вітру" заспівали Артем Пивоваров та Христина Соловій (прем’єра кліпу на саундтрек до мультфільму "Мавка. Лісова пісня").



А ще, мабуть, не випадково саме сьогодні відзначають День української жінки! Леся Українка на віки уособлює цей образ у своїй незламній і яскравій постаті справжньої доньки України!



Фото та матеріал: GX, Наталія Бойченко, ХТДЮ, ХАДТ, відкриті джерела

Читайте також: