"Я з утіхою згадую своє перебування у Харкові". Школа і вулиця у нашому місті носять ім'я легендарної українки (фото, відео)

4068
Цікаві факти з історії міста.

Сьогодні — річниця від дня народження легендарної української письменниці, поетеси та перекладачки Лесі Українки.

Лариса Петрівна Косач-Квітка (Леся Українка) народилася (13) 25 лютого 1871 року у місті Новоград-Волинський. Мати дівчинки — відома письменниця Олена Пчілка. Вже у віці п'яти років Леся почала грати й складати невеликі музичні п'єси, а у вісім років написала перший вірш. Юна поетеса опанувала кілька іноземних мов.З десяти років дівчинка хворіла на туберкульоз кістки, тому не змогла далі займатися музичною кар'єрою. Натомість уже з 12 років вона розпочала свою літературну діяльність. Спершу Лариса переклала книгу «Вечори на хуторі» Миколи Гоголя. На той час вона друкувалася в журналах «Літературно-науковий вісник», «Зоря» та «Життя і слово».

У віці 19 років для молодших сестер Леся Українка написала підручник «Стародавня історія східних народів». У 1893 році вже було опубліковано невелику книжечку її віршів. В 1896 році була написана перша п'єса Лесі Українки – «Блакитна троянда». Найвідоміші твори тих років - «Думи і мрії» (1899), «Відгуки» (1902), «Пісні про волю» (1905), «Кассандра» (1907).

Практично все своє життя Леся провела в поїздках, зумовлених необхідністю лікування, - вона побувала у багатьох країнах Європи, Єгипті, на Кавказі, у Криму... Усе це збагатило враження письменниці та сприяло розширенню її світогляду.

У 1911 році був надрукований один із найкращих її творів – драма-феєрія «Лісова пісня» (за її мотивами поставлено оперу, фільм, балет). Також Леся Українка займалася перекладами, серед яких найкращим визнано «Книгу пісень» (Гейне). У літературній творчості письменниці помітна тема батьківщини та свободи, мотиви природи та любові, пройняті сумними настроями та надзвичайною тонкістю.

Світ попрощався із прекрасною українкою (19 липня) 1 серпня 1913 року. Леся Українка померла від кісткового туберкульозу та невиліковної хвороби нирок в Сурамі Тифліської губернії. Їй було лише 42 роки...

Її творчість стала легендарною і житиме у віках.

На ґанок головного входу до будівлі Харківської спецшколи №3 на вул. Л. Українки, 4, висить пам'ятна дошка відомій поетесі, іменем якої названо вулицю.


"Я з утіхою згадую своє перебування у Харкові...", - на дошці викарбовано слова, якими письменниця згадувала наше місто.У Харківському театрі для дітей та юнацтва ще 1993 року заслуженим артистом України Олександром Біляцьким було поставлено п'єсу "Лісова пісня".У 2021 році в Харківському академічному драматичному театрі відбулася прем'єра драми-феєрі "Лісова пісня" у постановці режисерки Ольги Туруті-Прасолової.

До речі, у 2023 році під час війни відбулася прем'єра мультфільму “Мавка. Лісова пісня”, який підкорив не лише серця українців, а й глядачів у багатьох країнах світу. Того ж року до Дня усіх╦закоханих "мовою вітру" заспівали Артем Пивоваров та Христина Соловій (прем’єра кліпу на саундтрек до мультфільму "Мавка. Лісова пісня").А ще, мабуть, не випадково саме сьогодні відзначають День української жінки! Леся Українка на віки уособлює цей образ у своїй незламній і яскравій постаті справжньої доньки України!Фото та матеріал: GX, Наталія Бойченко, ХТДЮ, ХАДТ, відкриті джерела

Читайте також: