У центрі міста харків'яни просили про заступництво (фото, відео)

3638
До свята Великодня колектив Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М. Лисенка підготував чуттєву програму-звернення до Богородиці - «Аве Марія»!


«Радуйся, Маріє», або «Аве Марія» - це основна молитва до Діви Марії у християнстві. Вона починається зі слів, якими архангел Гавриїл привітав Богородицю у день Благовіщення... Саме з цими словами звертаються до Діви Марії з проханням про заступництво перед Богом.

«Аве Марія» лунала різними мовами на музику авторів з усього світу... і навіть з України - Володимира Івасюка.

Під час концертної програми на різні голоси молитву до Пресвятої Діви співали заслужені артистки України Олена Старікова, Лілія Кутіщева та Тамара Гармаш; лауреати міжнародних конкурсів Вероніка Коваль, Олександр Золотаренко та Сергій Леденьов, а також талановитий випускник Харківського національного університету мистецтв ім. І. П. Котляревского Тарас Король.

Євгеній Лисицький звернувся до Богоматері словами - "Діва Марія вселюбяча..." (з твору Дуранте "Vergine, tutto amor").

Ще було виконано багато світлих творів, присвячених Святому Сімейству. До речі, лауреат міжнародних конкурсів Сергій Замицький, якого Харків так давно не чув, виконав католицький гімн, у якому висловлюється радість з приводу народження Сина у Діви Марії.

Арію "Pieta, Signore" ("Господи, помилуй") італійського композитора Алессандро Страделла виконав заслужений артист України Володимир Козлов. Колись її виконував й Муслім Магомаєв, саме з його голосом порівнюють чарівний барітон харківської зірки.

Дві чарівні зірки харківської опери, дві Юлії - Антова і Форсюк виконали найвідомішу передостанню строфу з гімну "Sacris Solemnis", написаного Фомою Аквінським для Свята Тіла та Крові Христових. У 1872 році французький композитор і органіст Сезар Франк написав музичне оформлення для цієї частини гімну, адже "Panis Angelicus" виконується як окремий твір.

"Alleluia" - вихваляли Бога Олена Старікова, Юлія Форсюк й Олеся Мішаріна, остання ще й донесла слова Отця нашого молитвою Dominus deus («Як наказує нам Господь!»).



Зі сцени лунали слова молитов у виконанні неймовірних солістів театру: заслужених артистів України Олени Старікової, Лілії Кутіщевої, Тамари Гармаш, Володимира Козлова; лауреатів міжнародних конкурсів Юлії Антонової, Вероніки Коваль, Олександра Золотаренка, Євгена Лисицького, Сергія Замицького; дипломанток міжнародних конкурсів Юлії Форсюк та Олесі Мішаріної; Сергія Леденьова та Тараса Короля, а також музика у виконанні флейтиста Валерія Марченко та концертмейстерів Анни Леонової, Тетяни Козлової та Максима Чуба.

В програмі святкового виступу були кращі світові твори:
1. Луіджі Керубіні - "Ave Maria" (Т. Гармаш, В. Марченко (флейта));
2. Нодар Габунія. - "Ave Maria" (О. Золотаренко);
3. Володимир Івасюк - "Ave Maria" (Л. Кутіщева);
4. Ф. Дуранте - "Vergine, tutto amor" (Є. Лисицький);
5. Луіджі Люцци - "Ave Maria" (В. Коваль);
6. Алессандро Страделла - "Pieta, Signore" (В. Козлов);
7. Сезар Франк. "Panis angelicus" (Ю. Антонова та Ю. Форсюк);
8. Франц Шуберт "Ave Maria" (С. Леденьов);
9. Ігор Соневицький "Alleluia" (О. Мішаріна);
10. А. Вівальді "Dominus deus" (О. Мішаріна);
11. І. С. Бах Quia fecit mihi magna з "Магніфікат" (С. Замицький);
12. Георг Гендель "Amen, alleluia" Ю.Форсюк
13. І.С. Бах - Ш. Гуно. "Ave Maria" Т.Король
14. Джуліо Каччіні "Аve Maria" О.Старікова
15. В.А.Моцарт "Аlleluia", О.Старікова.



І зал, і виконавці були охоплені світлими мотивами. Найстаріша молитва-звернення, яку на завершення концерту виконувала заслужена артистка України Олена Старікова, розчулила глядача й артистку до сліз, адже кожен внутрішнім голосом звертався до Святої Марії....

"Царице наша Преблагая, надіє наша Богородице! Збережи Україну й українців і покрий нас своїм омофором во віки віків!" - саме ці слова наразі на вустах у кожного з нас. 



Смаків свята й дитячих спогадів додала події виставка крашанок неймовірно талановитої харківської композиторки та концертмейстерки Тетяни Козлової.



Авторка підготувала цілу виставку своїх робіт й розповіла техніку їх виготовлення (видування через два маленькі отвори). Тетяну захоплюють геометричні малюнки на її творіннях. Є навіть улюблені роботи, як от жовтенька крашанка та ще два яєчка поряд. Втім, їй до вподоби усі роботи, а ви оберіть собі самі, а краще розфарбуйте власну крашанку. Час ще є! Адже Свято Великодня триває не один день, як його зазвичай святкують, а 40 днів - до свята Вознесіння Господнього. У всі ці святкові дні люди вітають одне одного словами "Христос Воскрес".

Нагадаємо, після Великодня у православних настає Світлий тиждень (Світла Седмиця) – радісний час, коли віряни продовжують один одного вітати та радіти з того, що Ісус Христос воскрес. Що можна і що не можна робити у Світлий тиждень – читайте за посиланням.

Фото, відео та матеріал: Наталія Бойченко, GX, ХНАТОБ, ігумен Савватій Собко

Читайте також: