Терапія душі. В Харкові знову працює місце, де шанують книгу (фото,відео)

5977
Після відновлення свої двері відчинив зал обслуговування користувачів бібліотеки ім. Короленка. Кожен співробітник бібліотеки попри сирени, вибухи та скрутні умови, виконує свої обов'язки.

«Бібліотека – це той храм, де завжди народжується та зберігається духовність. Пам'ятаємо, що в давнину бібліотеку називали: "Дім життя", "Притулок мудрості", "Аптека для душі"», - так казав про бібліотеки видатний український педагог, публіцист, письменник Василь Сухомлинський.

Під час війни бібліотека - це ковток "свіжого повітря" та мудрості, навіть під виття сирен. У часи, коли рашисти нищать наш національний спадок (музеї, театри, бібліотеки, ВНЗ, цілі міста і села...), дуже важливо зберегти надбання нашого народу.

Це так приємно, коли з даху не тече вода, а у світлій залі можна отримати потрібну книгу... Саме куточок читача для відвідувачів відділу міського абонемента облаштовано за кошти спонсорів у місці напівзруйнованої з вибитими шибками зали бібліотеки.



Минув майже рік після нашої останньої зустрічі під дахом Харківської державної наукової бібліотеки ім. В. Короленка. Влітку 2023 року він був пробитий уламками російських ракет, але світова спільнота та благодійні фонди не залишилися осторонь. До свята Всеукраїнського дня бібліотек, 30 вересня, дах було відремонтовано. Докладніше в пості журналістки GX Наталії Бойченко, на фото та відео GX.



Руками колективів бібліотек у різних куточках країні, зокрема Харкова і Харківщини, врятовано багато книг і цінних експонатів.



І знову позитивні новини у ці весняні дні — у читацькому корпусі та книгосховищі бібліотеки замінені вікна. Ця визначна подія для бібліотеки стала можлива у рамках віконної програми, яка створена американською організацією Global Empowerment Mission (GEM) у партнерстві з Howard G Buffett Fondation (HGBF).







До речі, вибиті вітражі куполу над сходами наразі теж мають тимчасовий захист, а в майбутньому планується відновлення Бекетовських вітражів. 

Директор ХДН бібліотеки ім. В. Короленка Наталя Петренко докладно розповіла про перші кроки відновлення.



Створено справжній куточок "Терапії для душі".

А ще надбанням куточка споживача є «Валізка з книжками», яка стала «аптечкою для душі», як для дітей, так і для дорослих. 



Нагадаємо, цей проєкт мав нечуваний ажіотаж — було подано понад 4500 заявок з усієї України, а самих валізок - 250! І серед бібліотек-переможниць - наша Харківська державна наукова бібліотека ім. В. Г. Короленка. Сьогодні до українських дітей прийшла війна. На жаль, ми не можемо повністю захистити їх від психологічних травм, ізолювати від обставин сьогодення, але можемо допомогти відволіктися завдяки книгам та грі. Саме з таких, «терапевтичних» міркувань і були зібрані «Валізки». Вони неодмінно стануть в пригоді батькам та педагогам, допоможуть діточкам читати, говорити, сміятися, сподіватися, радіти... У цій валізці — 22 книжки українських та зарубіжних авторів, які допоможуть дітям потоваришувати зі своїми емоціями та обговорити те, що їх турбує. До речі, у валізі є й книжка про улюбленця усіх українців - пса Патрона, й книжка з малюнками видатної художниці України - Ольги Гайдамаки.


Фонд ХДН бібліотеки ім. В. Короленка навіть в умовах війни доступний для харків'янам.



Зараз тисячі книг з 7 мільйонного фонду бібліотеки знаходиться у вільному доступі для відвідувачів закладу. Попри відсутність опалення обслуговування користувачів триває, всі виконують свої обов'язки.













Кількість читачів ХДН бібліотеки ім. В. Короленка у наш важкий час поступово зростає.



До дня народження Т. Шевченка вірші Кобзаря з «Валізки з книжками» у Покотилівці лунали багатьма мовами.





Пані Вікторія додала до розповіді Наталі Валентинівни, що її відділ роботи з іноземною літературою підготував переклади творів Шевченка японською, корейською та багатьма європейськими мовами.

В ХДНБ ім. В. Короленка відвідувачі мали змогу побачити історію людей і книжок часів війни: "Урятоване Євангеліє" (про головний експонат Ізюмського краєзнавчого музею – напрестольне Євангеліє 1707 року, фоліант, оклад якого оздоблений сріблом та позолотою), "Замах на пошту" (про атаку на "Нову пощту" та врятовану посилку з книжками, які поповнили фонд дитячої бібліотеки), "Я - не студент..." (про один з найвідоміших університетів міста - ХНУМ господарства імені О.М. Бекетова, який зазнав значних руйнувань від російських обстрілів), "Неспортивний постріл", "Світ має знати правду".



Докладніше про книжки та картини, що не горять у ворожому вогні, в новині GX.



Харків'яни від малого до старого йдуть до "Аптеки для душі" за мудрістю, спокоєм та знаннями.



Нагадаємо, ХДН бібліотеки ім. В. Короленка працює для відвідувачів лише один день на тиждень - вівторок з 10.00 до 13.00, але вже влітку буде більше часу.



До того ж колектив активно веде свої сторінки у соцмережах, ще й акції проводить.



Для тих, хто не має змоги завітати до бібліотеки, але потребує матеріали видань, які знаходяться в бібліотеці, або сам хоче передати свої видання по Україні або за кордон, в найбільш захищеній кімнаті беззупинно працюють бібліотекарі. Вони сканують видання та відправляють їх замовникам, а ще поповнюють електронну бібліотеку закладу.



Більше фото з відвідин ХДН бібліотеки ім. В. Короленка — в альбомі на фейсбук-сторінці GX.

Нагадаємо, на Харківщині було понад 780 бібліотек, за час війни їх кількість зменшилася до 471... Серед тих, що не працюють - 35 повністю зруйновано, 171 пошкодженні. Наразі, у ХДН бібліотеки ім. В. Короленка з 7,1 мільйона книг, документів, журналів, газет, пошкоджені близько 5000, було винесено 2 тони скла. На щастя рідкісні видання вціліли...

Фото та матеріал: GX, Наталія Бойченко

Читайте також: