Які захворювання може спричинити цитомегаловірус

4677

Цитомегаловірус (ЦМВ) – це вірус, який може спричинити різні види захворювань. Він належить до сімейства герпесвірусів і є одним із найпоширеніших вірусів, що вражають людину.

Найчастіше перебіг цитомегаловірусної інфекції (ЦМВІ) є безсимптомним. Деякі наукові дослідження вказують, що 80% жінок в дітородному періоді вже стикались з цією інфекцією.

Джерело інфекції – хвора людина або носій вірусу.

Шляхи передачі ЦМВ теж різноманітні, оскільки вірус знаходиться у всіх біологічних рідинах людини (кров, сеча, грудне молоко, слина, сперма тощо):

  • ⇒ контактно-побутовий;
  • ⇒ статевий;
  • ⇒ повітряно-крапельний (при чханні, кашлі);
  • ⇒ гемоконтактний (при переливанні крові, при трансплантації органів);
  • ⇒ від матері до плоду під час вагітності.

При розвитку інфекційного процесу симптоми проявляються у вигляді підвищення температури, нежитю, головного болю, болю у м’язах, збільшення лімфовузлів тощо.

Особливо небезпечним цитомегаловірус є для вагітних, новонароджених, людей з ослабленою імунною системою.

Найчастішими ускладненнями цитомегаловірусної інфекції можуть бути: пневмонія, ретиніт (запалення сітківки ока), енцефаліт (запалення мозку), езофагіт, гастрит, коліт (запалення органів шлунково-кишкового тракту).

Особливо небезпечним є первинне інфікування з гострим перебігом під час вагітності, адже ЦМВ здатний проникати через плаценту та потрапляти до організму дитини. Інфікування плоду, особливо у першому триместрі вагітності, може спричинити його внутрішньоутробну загибель або аномалії розвитку (глухота, сліпота, фізичні вади, затримка розумового розвитку). Також можлива передача інфекції від хворої матері до дитини під час пологів і грудного вигодовування.

Вакцин, які можуть запобігти захворюванню, не існує. Профілактика полягає в дотриманні  правил особистої гігієни, уникненні незахищених статевих контактів. Якщо ви плануєте вагітність, пройдіть тестування на цитомегаловірус. 

Джерело — сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб