Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Це захворювання досі становить серйозну загрозу для населення.
Поліомієліт – гостре інфекційне вірусне захворювання, яке спричинює ураження центральної нервової системи та супроводжується виникненням парезів і паралічів. Джерелом інфекції є хвора людина. Найчастіше зараження відбувається через брудні руки, заражену їжу або воду. Найбільшу загрозу вірус становить для невакцинованих дітей, які не мають імунного захисту.
Першими симптомами захворювання є підвищення температури тіла, втома, головний біль, нудота, нежить, болі в горлі. Часто такі ознаки розцінюють як гостре вірусне захворювання. Протягом декількох годин починають з’являтися болі у кінцівках, знижується м’язовий тонус, активні рухи стають неможливими. Найчастіше відбувається параліч м’язів кінцівок, але іноді може розвинутись параліч м’язів шиї та тулуба.
Слід зазначити, що після одужання функція уражених нервів та м’язів не відновлюється, тобто людина стає інвалідом на все життя, а ураження дихальних м’язів може призвести до смерті хворого.
На сьогодні не існує ліків від поліомієліту. Єдиним та найефективнішим способом захиститись від цієї хвороби є вакцинація. Саме на прикладі поліомієліту людству були яскраво продемонстровані переваги масової вакцинації. З моменту заснування Глобальної ініціативи щодо ліквідації поліомієліту у 1988 році захворюваність на поліомієліт у світі знизилася на 99,9%. Наразі на мапі світу лишились дві країни, де дикий вірус поліомієліту ще циркулює – це Пакистан та Афганістан. Тож сьогодні людство як ніколи наблизилось до повного викорінення небезпечної хвороби. Для досягнення цієї мети потрібно продовжувати вакцинацію дітей.
Згідно з національним календарем профілактичних щеплень всі діти в Україні віком 2 та 4 місяці повинні бути щеплені інактивованою поліомієлітною вакциною, в 6, 18 місяців та 6, 14 років – ревакциновані живою оральною поліовакциною. Навіть якщо дитина пропустила планові щеплення, батьки можуть швидко виправити ситуацію та надолужити пропущені щеплення, звернувшись до сімейного лікаря.
Джерело - Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб