Термін “меланома” походить від грецького слова “melanos” (темний, чорний), але інколи зустрічаються безпігментні варіанти меланоми, наприклад, рожевого кольору. Пухлина переважно локалізується в шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках рота, носа, періанальної і вульвовагінальної областей тощо.
Меланома одна з найбільш злоякісних пухлин людини, вона часто метастазує, розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи: в лімфатичні вузли, легені, печінку, кістки, головний мозок.
Меланома може розвинутися зі звичайної родимки, яка вже є у людини на шкірі. Коли це стається, родимка зазнає видимих змін: зміна форми, розміру, кольору та іншого. Меланома може також виникати на шкірі, де немає родимки, маскуючись під новоутворену родимку, що виглядає незвично.
Варто запам’ятати правила, які допоможуть проконтролювати зміни родимки – це шкала «АКОРД» (асиметрія, край, окрас, розмір, динаміка):
- 1. Асиметрія. Коли форма половини родимки не відповідає іншій її половині.
- 2. Край. Межі родимки нерівні чи розмиті.
- 3. Окрас. На родимці присутні відтінки чорного, коричневого, ділянки білого, сірого, червоного або синього кольорів.
- 4. Розмір. Якщо розмір родимки збільшився вгору або в діаметрі.
- 5. Динаміка. Якщо родимка змінюється за розміром, формою та кольором або вона росте на ділянці нормальної шкіри. Зона утворення пухлини може свербіти та кровоточити, ураження шкіри меланомою зазвичай не спричиняє болю.
Дерматоскопія – найперша діагностика меланоми. Проводиться діагностика лікарем за допомогою простої лупи або дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа), який робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу. При ранній діагностиці меланома ефективно лікується, у запущеній формі меланома може стати причиною смерті пацієнта.
Вважається, що основною причиною меланоми є вплив ультрафіолету на шкіру. Ультрафіолетове випромінювання викликає до 90% випадків раку шкіри.
Правила профілактики меланоми:
- ⇒ не допускайте сонячних опіків шкіри (уникайте сонця опівдні, обмежуйте перебування на сонці з 10 до 16 вечора, застосовуйте фотозахисні креми, прикривайте відкриті ділянки тіла одягом);
- ⇒ відмовтесь від соляріїв та ламп для штучної засмаги;
- ⇒ уникайте травмування шкіри в ділянці родимок;
- ⇒ уникайте контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками;
- ⇒ щомісяця оглядайте свою шкіру та своєчасно звертайтесь до лікаря при будь-яких її змінах.
Довідка. Травень – місяць обізнаності про меланому. Мета його – підкреслити висхідну поширеність цього онкологічного захворювання. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов’язаних з меланомою. Про це йдеться в повідомленні Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб.
Джерело - сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб