Воші: що потрібно знати

3483
На тілі людини паразитує три  види вошей: головні, платтяні (натільні) та лобкові. Ураження головними та платтяними вошами називається педикульозом (від лат. «рediculus» – воша), лобковими — фтиріоз.

Воші у багатьох асоціюються з брудом і злиднями. Але, цілком благополучні люди можуть виявити у себе цих комах. Звідки ж вони беруться і як їх позбутися?

Педикульоз – це захворювання, із яким пов’язано безліч міфів. Основний  – про неохайність уражених. Нібито воші з’являються через недотримання правил особистої гігієни. Але, це не так. Як і будь-які паразити, воші передаються здоровій людині від хворої. Неможливо захворіти на педикульоз від тварин.  Воші –  видоспецифічні комахи (мешкають  на тілі людини і живляться тільки її кров’ю).

Протягом свого розвитку воша проходить 3 стадії: яйце – «гнида», личинка і статевозріла особина. У середньому на добу самиця відкладає до 10 гнид, а за все своє життя (20 – 45 діб) – близько 300.

Найчастіше для ураження педикульозом небезпеку становлять місця громадського користування та скупчення людей, де можливий тісний контакт однієї людини з іншою: у магазинах, громадському транспорті, перукарнях, лазнях, саунах, басейнах, спортивних роздягальнях тощо. Розповсюджуються воші, переповзаючи з однієї людини на іншу при безпосередньому контакті, при користуванні спільними речами – одягом, білизною, рушниками, гребінцями, щітками для волосся та інше.   Діти – найбільш уразлива категорія серед інших. Це пояснюється не особливостями дитячого організму, а особливостями дитячої поведінки: діти щільніше контактують. Саме тому часті спалахи захворювання спостерігаються у дитячих навчальних закладах, таборах відпочинку.

Воші, харчуючись кров’ю, виділяють речовину, що запобігає її згортанню. Організм людини сприймає цю речовину як своєрідний алерген і реагує відповідно: виникає сильний свербіж шкіри, а при розчухуванні місця укусу – можливе занесення бактеріальної інфекції. Окрім безпосереднього паразитизму, воші є переносниками волинської лихоманки, висипного та поворотного тифу. Тому, профілактика педикульозу та боротьба з ним має велике протиепідемічне значення.

Щоб  запобігти ураженню вошами, необхідно:

  • • дотримуватися правил особистої гігієни: користуватися особистим гребінцем, щітками для волосся, рушниками, губками;
  • • у лазні, сауні, басейні перебувати тільки у шапочці;
  • • прати білизну при високих температурах,
  • • не нехтувати прасуванням одягу (особливо дитячого), найбільшу увагу приділяти складкам і швам.

З метою виявлення уражених вошами, медичні працівники  проводять огляди населення. Своєчасне та повноцінне реагування на кожен виявлений випадок  –  запорука запобігання розповсюдженню педикульозу.

Якщо ви виявили у себе, або у співмешканців педикульоз, негайно зверніться до сімейного лікаря. Обробка завошивлених осіб проводиться силами медичного персоналу, або членами родини.

За епідеміологічними показниками у осередку педикульозу фахівцями відділень дезінфектології Державної установи «Харківський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я  України» проводиться завершальна дезінсекція приміщень та камерне знезараження речей.

Профілактична дезінсекція та камерне знезараження речей  від населення проводяться на  договірній основі.