Найнебезпечніші дитячі інфекції

4169
Існує ряд інфекційних захворювань, які зазвичай називають дитячими, оскільки хворіють на них переважно у дитячому віці.

Найбільш небезпечними  вважаються ті,  які можуть призвести до важких ускладнень, інвалідності та навіть смерті. Перш за все це стосується поліомієліту – небезпечного захворювання, яке спричиняє поліовірус. Вірусом можна заразитися від хворої людини або носія вірусу зазвичай через брудні руки, воду або повітряно-крапельним шляхом при кашлі, чханні.  

Які ж симптоми поліомієліту? У найважчих випадках  сильний біль в уражених м’язах, рухові розлади аж до повного паралічу, який може розвинутись за кілька годин та  призвести до  інвалідності та смерті дитини.

У 25% випадків спостерігаються грипоподібні симптоми: лихоманка, головний біль, біль у животі й горлі, нудота і блювання. Протягом кількох днів може проявлятися один чи кілька з них. За такої форми хвороби вірус поширюється найактивніше, залишаючись непомітним через схожість з симптомами ГРВІ.

Може бути й безсимптомний варіант – так хвороба протікає у понад 70% випадків. У такому разі носій вірусу створює особливу небезпеку для оточуючих, оскільки присутність і швидке поширення вірусу залишається непоміченим.

Параліч дихальних м’язів часто призводить до смерті. У разі одужанні після поліомієліту функції уражених нервів і м’язів не відновлюються.

Ліків проти поліомієліту не існує. Єдиним ефективним захистом від хвороби є вакцинація.

Кашлюк – це інфекційне захворювання, яке вражає дихальну систему і проявляється в сильних нападах кашлю. До 90-х років ХХ століття кашлюк вважали «дитячою» інфекцією, нині ж кашлюком хворіють як діти, так і дорослі, особливо небезпечна ця інфекція для малюків до року.

Хвороба вкрай заразна, легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. Контагіозність (ймовірність зараження при контакті з хворим) є дуже високою  – до 90%.

Підступність кашлюку полягає у тому, що дорослі переносять його легко, а от новонароджені, яких вони заражають, навіть не підозрюючи, що є носіями інфекції, можуть  померти через тимчасове припинення дихання (апное) під час кашлю.

Специфічного лікування хвороби немає. Запобігти кашлюку можна лише завдяки вакцинації.

Кір – це небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється. 9 із 10 людей, з якими контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені. Вірус кору поширюється під час кашлю та чхання, тісних особистих контактів. Спочатку проявляється як гостре респіраторне захворювання, потім з’являються характерні висипання. На кір небезпечно хворіти у будь-якому віці. Хвороба може призвести до серйозних ускладнень (пневмонії, енцефаліти), та навіть смерті. Специфічного лікування кору немає. Захиститися можна лише зробивши щеплення.

В Україні щеплення проти зазначених інфекцій відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, входять у перелік обов’язкових. Вакцини, які застосовують державні й приватні клініки – зареєстровані, сертифіковані й дозволені для використання в Україні, безпечні і ефективні. Більшість вакцин багатокомпонентні (захищають від кількох інфекцій). Основними перевагами цих вакцин є скорочення числа відвідувань поліклінік і зростання ймовірності того, що дітям будуть зроблені рекомендовані щеплення з дотриманням графіка. Крім того, це скорочення числа ін’єкцій і відповідно, менше болю та дискомфорту для дитини.

Для профілактики поліомієліту дитина має отримати 6 доз поліомієлітної вакцини (у віці 2, 4, 6, 18 місяців, 6 і 14 років),  кашлюку –  чотири щеплення  у віці 2, 4, 6 і 18 місяців, кору  –  два (в 1 рік і 6 років). Вакцинація не потребує підготовки чи змін у способі життя. Якщо у вашої дитини є хронічні захворювання — це не протипоказання до щеплення! Навпаки: діти з хронічними недугами більш уразливі, тому передусім потребують захисту.

Якщо дитина пропустила чи їй не робили  щеплення взагалі – неодмінно надолужити!

Якщо графік порушено, вакцинуватися можна в будь-який час, звернувшись до свого сімейного лікаря. Наразі для проведення профілактичного щеплення необов’язковим є навіть наявність декларації, тобто лише бажання зберегти життя собі та своїй дитині.

За матеріалами Харківського обласного центра контролю та профілактики захворювань