Меланома: симптоми, діагностика та профілактика

4015
Меланома – це злоякісна пухлина, яка формується з пігментних клітин шкіри  (меланоцитів) і характеризується швидким, агресивним перебігом.

Термін “меланома” походить від грецького слова “melanos” (темний, чорний), але інколи зустрічаються безпігментні варіанти меланоми, наприклад, рожевого кольору. Пухлина переважно локалізується в шкірі, значно рідше в сітківці ока, на слизових оболонках рота, носа, періанальної і вульвовагінальної областей тощо.

Меланома одна з найбільш злоякісних пухлин людини, вона часто метастазує, розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи: в лімфатичні вузли, легені, печінку, кістки, головний мозок.

Меланома може розвинутися зі звичайної родимки, яка вже є у людини на шкірі. Коли це стається, родимка зазнає видимих змін: зміна форми, розміру, кольору та іншого. Меланома може також  виникати на шкірі, де немає родимки, маскуючись під новоутворену родимку, що виглядає незвично.

Варто запам’ятати правила, які допоможуть проконтролювати зміни родимки – це шкала «АКОРД»  (асиметрія, край, окрас, розмір, динаміка):

  1. 1. Асиметрія. Коли форма половини родимки не відповідає іншій її половині.
  2. 2. Край. Межі родимки нерівні чи розмиті.
  3. 3. Окрас. На родимці присутні відтінки чорного, коричневого, ділянки білого, сірого, червоного або синього кольорів.
  4. 4. Розмір. Якщо розмір родимки збільшився вгору або в діаметрі.
  5. 5. Динаміка. Якщо родимка змінюється за розміром, формою та кольором або вона росте на ділянці нормальної шкіри. Зона утворення пухлини може свербіти та кровоточити, ураження шкіри меланомою зазвичай не спричиняє болю.

Дерматоскопія – найперша діагностика меланоми. Проводиться діагностика лікарем за допомогою простої лупи або дерматоскопа (епілюмінісцентного мікроскопа), який робить прозорим поверхневий шар шкіри-епідермісу. При ранній діагностиці меланома ефективно лікується, у  запущеній формі меланома може стати причиною смерті пацієнта.

Вважається, що основною причиною меланоми є вплив ультрафіолету на шкіру. Ультрафіолетове випромінювання викликає до 90% випадків раку шкіри.

Правила профілактики меланоми:

  • ⇒ не допускайте сонячних опіків шкіри  (уникайте сонця опівдні, обмежуйте перебування на сонці з 10 до 16 вечора, застосовуйте фотозахисні креми, прикривайте відкриті ділянки тіла одягом);
  • ⇒ відмовтесь від соляріїв та ламп для  штучної засмаги;
  • ⇒ уникайте травмування шкіри в ділянці родимок;
  • ⇒ уникайте контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками;
  • ⇒ щомісяця оглядайте свою шкіру та своєчасно звертайтесь до лікаря при будь-яких її змінах.

Довідка. Травень – місяць обізнаності  про меланому. Мета його – підкреслити висхідну поширеність цього онкологічного захворювання. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щорічно у всьому світі реєструється приблизно 48 000 смертей, пов’язаних з меланомою. Про це йдеться в повідомленні Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Джерело - сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб