Хвороба важкого дихання

2053

Всесвітній день боротьби з астмою (World Asthma Day) – щорічний захід, який проводиться в перший вівторок травня під егідою Глобальної ініціативи по астмі (Global Initiative for Asthma, GINA) за підтримки Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ). Головна мета заходу – привернути увагу громадськості до проблеми зростання захворюваності астмою, покращити якість допомоги хворим, підвищити обізнаність людей про це захворювання.

Астма – найпоширеніша хронічна недуга в світі. За даними ВООЗ понад 300 млн людей у всьому світі хворіють на астму, від неї страждає 5% дорослого населення і 10% дітей.

Астма (у перекладі з грецької «важке дихання») – хронічне захворювання, для якого характерні періодичні напади задишки та свистячого дихання. Симптоми можуть виникати декілька разів на день або тиждень, у деяких людей стан може погіршитись під час фізичної активності та вночі. Астма є одним із найбільш розповсюджених хронічних захворювань серед дітей.

Основні причини астми досі повністю не з’ясовані, проте найбільш впливовими факторами ризику появи астми є поєднання генетичної схильності та дій факторів навколишнього середовища у вигляді речовин, що вдихаються та можуть спровокувати алергічну реакцію і подразнення дихальних шляхів:

  • ⇒ алергени в приміщенні (шерсть домашніх тварин, побутова хімія, кліщі в постільній білизні, меблях та в домашньому пилу);
  • ⇒ вуличні алергени (наприклад, пилок рослин та цвіль грибів);
  • ⇒ тютюновий дим;
  • ⇒ хімічні речовини на робочому місці (шкідливі умови праці).

Вагомими причинами виникнення астми є низька вага дитини при народженні, куріння матері під час вагітності, часті респіраторні захворювання, ожиріння та низька фізична активність. Окрім того, деякі лікувальні препарати також можуть спричиняти астму: аспірин, нестероїдні протизапальні засоби та бета-блокатори (ліки для зниження артеріального тиску, лікування хвороб серця).

Щоб зменшити ризики бронхіальної астми, дотримуйтесь простих правил:

  • ⇒ підтримуйте чистоту в домі – регулярно прибирайте і провітрюйте приміщення;
  • ⇒ використовуйте засоби індивідуального захисту на робочих місцях, щоб уникнути впливу промислових алергенів;
  • ⇒ обмежте користування товарами побутової хімії, якщо не можете відмовитись від них, то користуйтеся гумовими рукавичками і маскою;
  • ⇒ уникайте дії тютюнового диму, відмовтесь від тютюнопаління, порекомендуйте це зробити оточуючим;
  • ⇒ будьте активними, займаєтесь спортом, мотивуйте себе гуляти щодня за будь-якої погоди;
  • ⇒ не займайтесь самолікуванням, перед прийомом будь-яких ліків порадьтесь з лікарем.
Читайте також: