Донорство крові: що треба знати

6632

В організмі людини міститься близько 5,6 л крові, що становить 7% від ваги тіла. Кров та її компоненти – найважливіший ресурс, що дозволяє ефективно надавати допомогу пацієнтам при складних хірургічних операціях, пологах, трансплантаціях. Переливання крові та її компонентів сприяє порятунку мільйонів людських життів. Особливо актуальною є тема донорства в умовах війни: як для врятування життя військових, так і цивільного населення країни. Сьогодні донорство крові абсолютно безпечна та життєво необхідна процедура. Для взяття крові використовують лише одноразові та стерильні системи, індивідуальні для кожного донора.

Найчастіші питання, які виникають перед здачею крові вперше

Хто може бути донором?

Донором може бути будь-який дієздатний громадянин України, який пройшов відповідне медичне обстеження і не має протипоказань, визначених чинними нормативними документами Міністерства охорони здоров'я.

З якого віку можна бути донором крові?

З 18 років. Верхньої вікової межі для донорства немає — все залежить від  стану здоров’я людини.

Якою має бути мінімальна вага людини при здачі крові?

50 кг. Також  звертають увагу не лише на вагу, а й на співвідношення зросту й маси тіла.

Як підготуватися до здачі крові?

За 72 години до донації заборонено вживати ліки, за 48 годин – алкоголь. За добу виключити молочні продукти, яйця, жирне м’ясо, фастфуд, напівфабрикати тощо. Основою раціону мають бути вуглеводи: каші, хліб, макарони, варена або печена картопля, фрукти та овочі, нежирні ласощі (печиво, солодкі сухарики). За годину до здачі крові заборонено паління. Під час огляду лікарем перед донацією необхідно відверто відповідати на запитання і не приховувати інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.

Коли не варто здавати кров?

Тимчасово заборонено здавати кров людям, які відчувають нездужання, перенесли інфекційні захворювання, операційні втручання чи косметологічні процедури з порушенням цілісності шкіри, вагітним (обмеження 6 місяців після пологів або переривання вагітності), та тим, хто зробив щеплення живою вакциною (обмеження 4 тижні).

Який об’єм крові можна здати за один раз?

Стандартний об’єм крові при здачі –  450 мл та  додатково 25 мл для аналізів.  Процедура триває 10–15 хвилин.

Як часто можна здавати кров та скільки часу відновлюється кров після здачі?

Кількість регулярних донацій крові на рік у чоловіків і жінок не перевищує 6 із мінімальною перервою між стандартними донаціями 60 днів. Після кроводачі рівень гемоглобіну у більшості людей повертається до норми через 6-12 тижнів.

Яка користь для донора  від здачі крові?

У людей, які регулярно здають кров, знижується ризик серцево-судинних захворювань,  утворення злоякісних пухлин, й загалом збільшується тривалість  життя.

Джерело - сайт Харківського обласного центру контролю та профілактики хвороб