Тема декомунізації та перейменувань викликала хвилю обговорень серед харків'ян. Люди сперечаються, чи потрібно змінювати комуністичні назви, і чи варто це робити саме зараз. Користувачі місцевого форуму провели опитування і поцікавилися, що думають про це харків'яни.
Як з'ясувалося, майже 35% опитаних вважають, що змінити комуністичні назви давно потрібно. 25% думають, що затівати такі зміни зараз недоречно. Ще майже стільки ж категорично проти перейменувань. Трохи більше 12% пропонують перейменувати тільки те, що носить ім'я одіозних особистостей-україноненависників. Ще два відсотки городян до цієї проблеми байдужі.
«Нехай хоч Ленінодзержинськосталінською називається кожна вулиця, від перейменування нічого не зміниться. Тільки додасться проблем людям, які проживають на цих вулицях, і з'явиться зайвий привід попиляти бабло. Чи про це потрібно думати, коли в країні війна і ціни зашкалюють в порівнянні з зарплатою», - пише Сева.
«Я народився і 25 років прожив у провулку 17-го Партз'їзду. Все життя мріяв про його перейменування, готовий був навіть заплатити за зміну документів», - радіє Володимир.
«А я от вважаю, що яке-небудь село Максимівка перейменовувати не варто. А ось Сталіно і Леніно обов'язково потрібно», - додає інший користувач.
Між тим, більшість громадян хвилює фінансова сторона питання - чи вдарить перейменування вулиць по їхній кишені, чи доведеться міняти паспорти та документи на житло, і якщо так - у скільки це коштуватиме.
За словами юристів, в жодному законі (в тому числі і новому про декомунізацію) не прописаний момент, що після перейменування вулиці люди терміново повинні поміняти документи.
«У законодавстві це прямо не передбачено, але з часом можуть виникнути ситуації, коли доведеться вирішувати питання швидко і, можливо, навіть звертатися до суду і відновлювати факт зміни назви вулиці. По ідеї, при укладанні угод з нерухомості, наприклад, автоматично будуть додаватися рішення про зміну назви вулиць. І за законом ця процедура повинна бути безкоштовною. Але як буде насправді - невідомо. У нас і оформлення закордонного паспорта за законом коштує 170 гривень. Ось і робіть висновки», - поділився з «ГХ» адвокат Руслан Ісмаїлов.
Але, як показує практика, документи краще поміняти щоб уникнути неприємностей. Харків'янка, якій раніше довелося пережити процедуру перейменування вулиці, розповіла, що одного разу виявила у своїй квартирі невідомого співмешканця.
«Два роки тому мою вулицю перейменували. Пішла переоформляти документи, виявилося, що на мою адресу приватний нотаріус вже зареєструвала іншу людину. Куди я тільки не зверталася: і в реєстраційну службу, і в департамент містобудування, і до топонімічної комісії. Віз і нині там», - поділилася с «ГХ» жінка.