За даними досліджень соціологічної компанії SocioStream AG, 59% опитаних готові продати свій голос на осінніх виборах до місцевих рад.
Что нам готовят к местным выборам? Страсти вокруг открытых списков
При цьому 15,7% респондентів оцінили голос до 200 гривень, 22% проголосують за потрібного кандидата за суму від 200 до 300 грн., і ще 13,2% опитаних хочуть за свій голос від 300 до 500 грн. При цьому 41% виборців категорично відмовилися продавати свій голос.
«ГХ» поцікавився у харків'ян, чи готові вони торгувати своїми голосами на виборах і що хотіли б мати за поставлену біля потрібного прізвища галочку.
«Я вже кілька років не ходжу на вибори, бо не вірю в те, що вони показують реальну картину. Тому пару кілограм свинини - і голос ваш», - каже Максим.
«За що б я продала голос? Та за що завгодно. Мішок цукру дасть хто? Я ж розумію, що голоси купують люди не бідні, тільки кому мій голос потрібен, вони масовістю беруть, гречку бабусям розвозять», - зітхає Світлана.
«Я б теж продала голос, якби хтось запропонував. У нас таємне голосування, я гроші візьму, а галочку поставлю там, де вважаю за потрібне», - ділиться хитрощами харків'янка Тетяна.
«Не думаю, що мій голос коштує чогось, домовляються зазвичай з керівниками підприємств, їм немає сенсу платити за кожен конкретний голос. Мені, наприклад, 200 грн. зовсім не потрібні, а 2000 ніхто не заплатить. Та й за дві тисячі якось безглуздо, ними можна хіба що комуналку заплатити. Якщо вже продаватися, так продаватися. А по дрібниці - це до бабусь», - сміється Вілена.
На думку політологів, голоси на виборах купували і будуть купувати. Серед електорату завжди знайдуться люди, готові на цьому підзаробити. Деяким навіть сума не важлива, вони продаються «від любові до мистецтва».
«Від виборів до виборів досвід показує, що таке явище було і буде. Найбільш вразливі категорії - це пенсіонери та голосують на закритих дільницях - у військових частинах, в'язницях і лікарнях. Людей похилого віку зазвичай підкуповують продуктовими наборами та обіцянками різних пільг і преференцій, а інших лякають контролем, аж до того, що вимагають показати, де людина поставив галочку», - розповів «ГХ» політолог Валерій Дудко.