Як купувати товари онлайн і не попадатися на гачок шахраїв: у поліції дали поради

2824

У сучасному світі все більше заради економії часу купують речі, техніку та предмети домашнього вжитку в інтернеті. Попит народжує пропозицію, але, на жаль, це стосується не лише чесних продавців, а й шахраїв. Зловмисники вигадали різні схеми, головною метою яких є одне – виманити гроші у покупців.

У кіберполіції Харківської області повідомили, що у 2021 році 70% електронних звернень надходять саме з питань онлайн-шахрайства.

Серед найпопулярніших – продаж неіснуючих товарів. У разі, коли оплата від покупця надходить на карту зловмисника, він одразу перестає виходити зв'язок.

Також поширені схеми, коли шахраї видають себе за покупців. За одним із сценаріїв псевдопокупець знаходить номер продавця та зв'язується з ним у месенджері. Шахрай пропонує оформити доставку через послугу доставки сайту оголошень, потім відправляє в месенджері посилання на сторінку фішингу, що імітує офіційний сайт платформи оголошень. Продавець запроваджує дані банківської картки, щоб отримати гроші за товар. Таким чином людина передає дані банківської картки шахраю», - розповідають у кіберполіції.

Також дані банківських карток виманюють шахраї і через сайти знайомств. За такою схемою шахрай пропонує разом відвідати культурний захід (кіносеанс, концерт, спектакль) та надсилає у месенджері посилання на фішинговий сайт. З його допомогою зловмисникам вдається дізнатися особисті дані довірливих інтернет-користувачів.

Щоб не потрапити на гачок шахраїв, у кіберполіції озвучили основні правила безпечних інтернет-покупок. Одне з головних – купувати товари потрібно лише на перевірених сайтах. URL-адресу потрібно ретельно перевіряти, щоб не потрапити на фішингову. Не можна переходити за підозрілими посиланнями. Під час спілкування з продавцем чи покупцем використовувати лише чат перевіреного сайту.

Серйозно варто підходити до онлайн-розрахунків, у жодному разі не повідомляти стороннім особам та не вводити на підозрілих сайтах дані своєї особистої картки, а також фінансовий номер (номер мобільного телефону, до якого підключено картку).

Поради покупцям:

- не проводити 100% передоплату за товар, використовувати послугу «післяплати» - оплата після отримання та огляду товару;

- вивчати відгуки про продавця в інтернеті;

- зателефонувати на номер продавця, вказаний в оголошенні.

Головна порада продавцям - вказувати для розрахунку лише номер банківської картки (ніяких кодів, паролів). Поширена схема, коли шахраї під виглядом покупців вимагають для переказу коштів номер саме кредитної картки продавця.

Імовірного шахрая можна перевірити через офіційну базу «STOP FRAUD». До неї внесені телефонні номери, банківські картки та інтернет-ресурси, які використовувалися для реалізації шахрайських схем злочинцями.

Щоб убезпечити себе від шахраїв, які телефонують від імені працівників банків і випитують інформацію, не потрібно повідомляти інформацію про себе, свої рахунки, коди, паролі. Всі ці питання потрібно вирішувати лише у найближчому відділенні банку.

Також читайте: