Під Харковом учені провели перші спостереження на унікальному радіотелескопі, пошкодженому рашистами (фото)

850
Окупанти використовували обсерваторію як командний пункт.

Українські астрономи намагаються відновити зруйновану росіянами унікальну Радіоастрономічну обсерваторію імені С.Я Брауде з найбільшим у світі низькочастотним радіотелескопом УТР-2 та  новітнім телескопом ГУРТ.

Обсерваторія, що розташовано у селі Волохів Яр Чугуївського району на Харківщині, з перших днів війни перебувало під окупацією рашистів, які у наукових будівлях влаштували свої командні пункти.

Як повідомили у Національній академії наук України (НАН України), польові роботи з відновлення обсерваторії розпочалися наприкінці серпня 2023 року – з встановлення сонячної батареї.

«Вже 7 вересня напруга від електростанції була подана до інфраструктури ГУРТ», - йдеться у повідомленні.

Однак централізованого електропостачання ще немає. Крім того, територію обсерваторії ще не розміновано повністю.

Зазначається, що через бойові дії найбільше постраждала антенна система секцій – пошкоджено більш як 50% їхніх технічних засобів.

«Антенна система першої секції була відновлена 28 вересня, а 12 жовтня на відновленій секції радіотелескопа ГУРТ були проведені перші спостереження. Наразі проводяться заходи з відновлення наступної секції ГУРТ», - зазначили в НАН України.

Фото: сайт НАН України

Серед учених, які відновлюють роботу телескопів, – старший науковий  співробітник відділу радіоастрономічної апаратури та методів спостережень кандидата фізико-математичних наук І. Бубнов, інженер відділу декаметрової радіоастрономії О. Бєлов, аспірант відділу радіоастрономічної апаратури та методів спостережень Л. Станиславський, інженер відділу декаметрової радіоастрономії В. Селін, провідний науковий співробітник цього відділу доктор фізико-математичних наук О. Станиславський, техніки радіоастрономічної обсерваторії П. Маковецького та С. Величко.

Довідка. ГУРТ – це радіоастрономічний інструмент нового покоління, призначений для досліджень Всесвіту у діапазоні частот 8-80 МГц з передовою чутливістю та рекордною частотно-часовою роздільною здатністю. Він знаходиться на території Радіоастрономічної обсерваторії ім. С. Я. Брауде у Харківській області. На початку 2018 року на радіотелескопі ГУРТ введено систему дистанційного керування, що дало змогу здійснювати цілодобовий моніторинг різноманітного космічного випромінювання на метрових і декаметрових радіохвилях. Окрім моніторингових досліджень сонячного випромінювання радіотелескоп був залучений для спостережень радіовипромінювання пульсарів, вивчення сплесків Юпітера, дослідження фонового радіовипромінювання нашої Галактики, довготривалих спостережень радіовипромінювання залишків наднових у Галактиці тощо.

Раніше  "GX" розповідав, як курки допомагали рятувати від окупантів майно унікальної радіоастрономічної обсерваторії під Харковом

Марія Купрієнко

Фото автора

Читайте також: