Закон «Про засудження комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні і заборона пропаганди їх символіки», підписаний президентом 15 травня, почали реалізовувати, не чекаючи публікації.
У Харкові декомунізація почалася хаотично - з будівлі мерії по-тихому зняли величезні ордена, що прикрашали фасад, а ідейні громадяни завзято взялися валити пам'ятники часів СРСР по всьому місту.
На черзі - перейменування вулиць, об'єктів соціального та історичного значення.
«Ще нічого не робили, ми чекаємо опублікування закону, - каже секретар топонімічної комісії міськради Олексій Хорошковатий. - Потім створимо робочу групу і будемо перейменовувати, виходячи з формулювання закону».
За словами Хорошковатого, рубати з плеча і доводити ситуацію до маразму ніхто не збирається. У роботі використають досвід інших міст і навіть країн, які через це вже пройшли.
«Постараємося зробити все з мінімальним збитком, підходити вибірково, кожну персоналію розглянемо окремо. Наприклад, маршал Конєв брав безпосередню участь у визволенні Харкова, не думаю, що однойменну висоту, історичне місце, будуть переназивати», - говорить Олексій Володимирович.
У мерії кажуть: матеріальну радянську символіку, яку можна помацати, будуть зберігати на спеціальних складах комунальних підприємств. Саме туди вирушили свіжозняті з будівлі міськради ордена. Туди ж відвезуть і іншу атрибутику, яку ще належить зняти. А ось людям, що живуть на «радянських» вулицях доведеться туго.
«Ви уявляєте, скільки у нас в місті вулиць, які мають відношення до комуністичних ідеалів! І ось всім людям, що живуть на цих вулицях, після перейменування доведеться міняти паспорти і платити за це гроші! - обурюється харків'янин Микола Задорожний. - А вже на саме перейменування, зміну табличок і переписування всієї документації мільярди підуть з бюджету».